Ünlü Ekonomist Uyardı: Grayscale’in Zaferi Bitcoin İçin Düşüştür!

Tüm kripto topluluğu, Grayscale’in SEC’e karşı kazandığı son zafer üzerine kutlama moduna girdi. Bununla birlikte, bazı uzmanlar endişelerini dile getirdi. Bunlar arasında altın böceği Peter Schiff de var. Schiff, Grayscale’in zaferine şüpheyle bakıyor ve Bitcoin için olumsuz olacağını öngörüyor.

Peter Schiff: Bu gelişme Bitcoin için aslında düşüş anlamına geliyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bugün kripto piyasasında bir bayram havası esti. Bu pozitif hissiyatın arkasında ise Grayscale’in SEC’e karşı kazandığı zafer var. Bununla birlikte bazı uzmanlar, bunun çok da uzun sürmeyeceğini ileri sürüyor. Finans sektöründe tanıtıma ihtiyaç duymayan bir isim olan Peter Schiff de bu uzmanlardan biri. Sosyal medya platformu X’te Schiff, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) spot Borsa Yatırım Fonuna (ETF) geçişinin olası sonuçlarına ilişkin endişelerini dile getirdi. Schiff’e göre bu gelişmenin Bitcoin’in piyasa dinamiklerine gölge düşürmesi olası Bu bağlamda Schiff, şu paylaşımı yaptı:

GBTC’nin spot bir ETF haline gelmesi Bitcoin için aslında düşüş anlamına geliyor. Yatırımcılar şimdi GBTC satın alabilir ve BTC satabilir ya da açığa satabilir. GBTC bir ETF haline geldiğinde, NAV’ye yapılan indirim ortadan kalkar. Hissedarlar daha sonra itfa edebilir ve GBTC’yi piyasaya BTC satmaya zorlayarak ticarete konu arzı büyük ölçüde artırabilir.

Spot Bitcoin ETF için yolculuk henüz bitmedi

Kripto endüstrisinde baskın bir oyuncu olan Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) GBTC tezgah üstü uygulamasına kırmızı bayrak koymasıyla geçici olarak durduruldu. SEC’in birincil endişesi neydi? Ürün “hileli ve manipülatif eylem ve uygulamalarla” mücadele edecek donanıma sahip görünmüyordu. Geri adım atmayan Grayscale, spot Bitcoin ETF konusunda SEC’in reddine itiraz ederek savaşı mahkemeye taşıdı.

29 Ağustos’ta anlatıda önemli bir değişiklik oldu. ABD Temyiz Mahkemesi Yargıcı Neomi Rao, Grayscale’in inceleme talebini onayladı. Böylece, SEC’in GBTC başvurusunu daha önce reddetmesini geçersiz kılarak durumu tersine çevirdi. İlginçtir ki, Yargıç Rao SEC’in tutumuna ilk kez kuşkuyla yaklaşmıyordu. Daha önce de komisyonun Grayscale’in nerede bocaladığı konusundaki netlik eksikliğine dikkat çekti. Ancak yolculuk henüz bitmedi. Bu şüphesiz Grayscale için bir zafer. Bununla birlikte, bir Grayscale spot Bitcoin ETF’sinin nihai listesini lastik damgalamıyor.

ABD Temyiz Mahkemesi spot BTC ETF’lerinin yolunu açtı

Bu yılın başlarında Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) bir Bitcoin borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürme talebini reddettiği için SEC’e karşı dava açtı. Bugün, ABD Temyiz Mahkemesi Grayscale lehine karar vererek SEC’in ret gerekçesini geçersiz kıldı. SEC, Bitcoin spot piyasasındaki dolandırıcılık ve manipülasyonun BTC vadeli işlem piyasalarını etkileyip etkilemeyeceğini belirlemek için yeterli veriye sahip olmadığını savundu. Ancak bu davada mahkeme, BTC’nin vadeli işlem fiyatının spot fiyatla yüksek oranda ilişkili olduğuna ve bu nedenle spot piyasadaki dolandırıcılığın vadeli işlem piyasasına yansıyacağına karar verdi.

Bu karar, SEC nezdinde diğer spot Bitcoin ETF başvurularının önünü açacak bir emsal teşkil ediyor. Bu yüzden, tüm sektör için büyük önem taşıyor. BlackRock ve Citadel gibi önde gelen varlık yöneticileri de spot Bitcoin ETF’leri için onay istedi. Ancak şimdiye kadar hiçbirine yeşil ışık yanmadı. Bu karar, SEC üzerinde spot bir Bitcoin ETF’sini onaylamayı düşünmesi için önemli bir baskı oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx