Ümit Boyner’den eşitlik vurgusu

Ayşegül Yürekli Şengör’ün 2000 yılından beri düzenlediği Marka Konferansı bu yıl Cumhuriyet’in 100. yılına ithaf ediliyor. Ümit Boyner konuşmasında, gençler, çocuklar için Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş bir demokrasi anlayışı ve yönetimiyle taçlandırmak zorunda olduklarını vurguladı.

Boyner, Cumhuriyetin 100. yılıyla ilgili duygularını şöyle paylaştı:

Cumhuriyetin 100. yılını, bu mücadelede hayatını ortaya koyan kahramanlarımız ve Mustafa Kemal Atatürk’ün onurlu anısıyla kutluyorum. Cumhuriyetin yeni yüzyılını; oldukça gururlu, bir o kadar umutlu ama biraz da buruk karşılıyorum. Tarihimizin gelmiş geçmiş en büyük çağdaşlaşma hareketinin; henüz ilk yıllarındayken ülkemize sunduğu ayrıcalıkların, dünyaya örnek olan kazanımların bugün yavaşladığına, gerilediğine tanık oluyoruz.

EŞİTLİK, ADALET, LAİKLİK…

Cumhuriyet benim için eşitlik, adalet, laiklik ve bilime saygı gibi nice vazgeçilmez değerin üstüne inşa edilen muazzam bir kazanımdır. Benim Cumhuriyetim, Anadolu’nun bir köyünde tarlada çalışan bir çocuğun doktor olma hayalini gerçeğe dönüştürebildiği, bir kız çocuğunun 300 tonluk uçağı uçurabilecek koşullara ulaşabildiği, batısından doğusuna herkesin eşit haklara sahip olduğu bir Türkiye’yi temsil ediyor. Vatandaşına adil ve eşit koşullarda yaşam hakkı, sağlık hakkı, eğitim hakkı sunuyor. Kadınlarına Fransa’dan, İtalya’dan, Belçika’dan önce seçme ve seçilme hakkı tanıyor.

KİMLER SAHNE ALDI?

MARKA 2023’ün ilk gününde; Saatchi & Saatchi Başkan ve Global Kreatif Direktörü Kate Stanners, DESANTIS | Megavisioning® the future kurucusu Nicolas de Santis, Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, aktör ve doğa belgeseli yapımcısı Engin Altan Düzyatan, felsefeci, yazar ve düşünür Dücane Cündioğlu, New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Şirin, Yapı Kredi Kurumsal İletişim Direktörü Arda Öztaşkın, dünyanın en ünlü iç mimarlarından Hugo Toro, The Evening Standard Genel Yayın Yönetmeni Dylan Jones, AKM’nin yeniden hayat bulmasını sağlayan Tabanlıoğlu Mimarlık kurucusu Murat Tabanlıoğlu, Cumhuriyet tarihinin en değerli tarihçi, akademisyen ve yazarlarından İlber Ortaylı, yaratıcısı olduğu markalarla Türkiye’nin gastro-ekonomi alanında güçlü bir oyuncu olmasını sağlayan Kaya Demirer, tarım dünyasının vizyoner ismi Sencer Solakoğlu, DressBest’in yaratıcısı Melis Yazıcı, sürdürülebilirlik anlayışı ve inovatif bakış açısıyla Melissa Odabash, Türk çağdaş sanatında kalıcı izler bırakan Oktay Duran, multi disipliner kariyerinin her alanında başarısıyla ünlenen uluslararası moda endüstrisinin etkileyici ismi Ece Sükan, sanatın birleştirici gücüne inanarak bağımsız sanat inisiyatifi Spot Projects’i kuran Tansa Mermerci Ekşioğlu ve Türkiye’nin yetiştirdiği sayılı müzik insanı ve düşünürlerinden şef Cem Mansur sahne aldı.

Gazeteci Şirin Sever’in moderatörlüğünde müzisyen Cem Yenel, “Seni O Gökyüzüne Ben Koydum” isimli oturumda, son günlerde Türkiye’nin gündeminde olan hit şarkısını seslendirdi. “Seni O Gökyüzüne Ben Koydum” adlı şarkısı ile MARKA 2023 Konferansı’nın katılımcılarına müzik ziyafeti veren Yenel, müziğe başlama hikayesini izleyicilere aktardı. “Bir Başkadır Benim Memleketim” adlı şarkıyı piyano eşleğinde seslendiren Müzisyen Eylül Ergül ise, müzik hayatı hakkında açıklamalarda bulundu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx