Rusya ve Ukrayna’dan karşılıklı saldırılar: Onlarca kişi öldü, BMGK toplandı

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın yılbaşı gecesine saatler Harkov şehrini füzeler ve insansız hava araçlarıyla vurduğunu söylerken, Moskova yönetimi ise Kiev’i Belgorod sınırına hava saldırısı düzenlemekle suçladı. Rusya’nın talebiyle toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Ukrayna’nın Rusya’nın Belgorod kentine düzenlediği saldırı ile ilgili gelişmeler ele alındı. BMGK toplantısında konuşan BM Orta Doğu, Asya ve Pasifikten Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Khaled Khiari, bölgede tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulundu.

‘ŞEHİR VE KÖYLERE YÖNELİK TÜM SALDIRILARI KINIYORUZ’

AA’nın aktardığına göre Khiari, Rusya’nın iki gün önce gerçekleştirdiği füze saldırılarında en az 39 kişinin hayatını kaybettiğini ve bölgede tansiyonun daha da yükseldiğini söyledi. Her iki ülkedeki çeşitli saldırılarda sivillerin öldürülmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Khiari, “Gerek Ukrayna, gerekse Rusya Federasyonunda şehirlere ve köylere yönelik tüm saldırıları kınıyoruz. Sivillere ve sivil altyapısına yönelik saldırılar uluslararası insani hukukun ihlalidir ve bunlar son bulmalıdır” ifadesini kullandı.

Khiari, BM olarak bölgede tansiyonun düşürülmesinin ve sivillerin korunmasının öneminin farkında olduklarını ve bunun için çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya ise toplantıda yaptığı konuşmada, Belgorod’a düzenlenen saldırıyı kınadı ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin bu saldırıların hesabını vereceğini iddia etti. İsim vermeden Ukrayna’ya destek veren Batılı ülkeleri de eleştiren Nebenzya, Kiev’e sağlanan destek sayesinde Ukrayna’nın Rus kentlerini vurduğunu savundu.

Öte yandan Rusya’nın toplantıya katılmasını beklediği Çek Cumhuriyeti’nin BMGK’deki temsilcisinin toplantıya katılmadığı bildirildi.

BELGOROD’DA 22 ÖLÜ

Rusya’nın Belgorod şehrine Ukrayna ordusu tarafından düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısının 22’ye yükseldiği bildirildi.
Belgorod Bölge Valisi Vyaçeslav Gladkov, Telegram kanalında yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun Belgorod’a düzenlediği saldırıda ölenlerin sayısının 22’ye yükseldiğini duyururken, “Büyük bir üzüntüyle, Belgorod kentine yapılan saldırı sonrası hayatını kaybedenlerin sayısında artış olduğunu bildirmek isterim. Kurbanlardan biri gece hastanede vefat etti” diye yazdı. Vali, 109 yaralıdan 25’inin durumunun ciddiyetini koruduğunu ve federal tıp merkezlerine nakledilmelerinin planlandığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx