Rus gazetesi yazdı: Türkiye’ye petrol akıyor

Rus gazetesi Kommersant’ın haberine göre, Rus petrol şirketleri, başta Baltık limanları olmak üzere Türkiye’ye deniz yoluyla yapılan petrol sevkiyatlarını artırmaya devam ediyor.

Habere göre aralık ayında Türkiye, Azerbaycan SOCAR’a ait Türkiye’deki Star rafinerisine yapılan arzdaki artış sayesinde günlük 444 bin varil ile Rus petrolü ithalatında yeni bir rekor kırdı. Bu rakamın yaklaşık yüzde 70’i Aliağa limanından sevk edildi. Bu rekor rakam, Rusya’nın aralık ayındaki toplam deniz ihracatının yaklaşık yüzde 13’ü oldu. Rusya’nın yurt dışına denizden sattığı petrolün yüzde 76’sı da Hindistan ve Çin’e gitti.

Küresel petrol veri merkezi Kpler’in tahminlerine göre, aralık ayında Türkiye’ye yapılan Ural teslimatlarının yaklaşık yüzde 85’i coğrafi olarak yakın olan Novorossiysk’ten değil, Rusya’nın Baltık limanları Primorsk ve Ust-Luga’dan gelen tankerlerle gerçekleşti.

Bu arada Husilerin gemilere yönelik saldırıları nedeniyle Kızıldeniz’de yaşanan sorunlar sonrası Türkiye’ye yönelik tedariklerin giderek daha cazip hale geldiği vurgulandı.

Kpler’den uzman Viktor Katona, “Rus petrol ihracatçıları ile Hintli alıcılar arasındaki yaşanan sorunlar göz önüne alındığında, Türkiye, Rus petrolü için en çekici pazar haline gelmiş gibi görünüyor” dedi.

Habere göre geçtiğimiz yıl Türkiye aynı zamanda Rus dizel yakıtının da en büyük ithalatçısı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx