Namık Kemal Üniversitesi’nde “kişiye özel ilan” iddiası: İlana karşı çıkan bölüm başkanının yerine geçti

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zeynep Set, iddiaya göre açılan kişiye özel ilana karşı çıktı.  Karşı çıktığı ilanla bölüme alınan akademisyen, Set’in yerine atandı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Set, 2019’da üniversitede bölüm başkanlığı yapıyordu. İddiaya göre; iddiaya göre bu sırada O.K. isimli akademisyenin psikoloji bölümüne alınması için kişiye özel ilan verildi.

İlanın uygunsuz olduğunu söyleyip, karşı çıktı

Duvar’ın özel haberine göre;  Bölüm başkanı Doç. Dr. Zeynep Set, fakülte dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatandaş’a itiraz ederek, bu ilanın uygunsuz olduğunu ve O.K.’nin kadroya alınması halinde bölümün, YÖK tarafından akreditasyon yetkisi verilen Türk Psikologlar Derneği’nce akredite edilemeyeceğini aktardı. İddiaya göre Dekan Celalettin Vatandaş, Zeynep Set’e, kadroya kimlerin alınacağı konusunda kararın dekanlığa ait olduğunu söyledi ve O.K. 23 Temmuz 2019’de bölüme alındı.

Görevinden alınıp, hakkında soruşturma başlatıldı

Daha sonrasında Set’in aktardığına göre; Set, O.K. için doçentlik kadrosu açılmasına yeniden alanının farklı olduğu gerekçesiyle itiraz etti. Ancak bir kurul kararı daha alınarak O.K. için ikinci kez kişiye özel ilan açıldı. İlanın hemen ardından da Zeynep Set bölüm başkanlığından alındı ve yerine artık doçent olan O.K. getirildi. Ardından da dekanlık, görevden aldığı Zeynep Set hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçlaması dahil 6 farklı soruşturma başlattı. Zeynep Set, bu soruşturmaların hiçbirinden ceza almadı.

Görevden alınan Set, yaşadıklarını raporlaştırdı: Öğrencilere baskı ve korkutma yoluyla tanıklık ifadeleri yazdırıldı.

“Artık nefes alamaz hale getirildim” ifadelerini kullanan Zeynep Set, yaşadıklarını 25 Mart’ta raporlaştırdı. Set, YÖK Denetleme Kurulu’na gönderdiği raporda şu ifadeleri kullandı:

“2024 yılı güz dönemi boyunca kimi öğrencilere derslerimde bilgim ve iznim olmadan ses kayıtları aldırıldı. WhatsApp’ta ders grupları üzerinden yapılan yazışmalar bölüm başkanlığına ve onun aracılığı ile dekanlığa iletildi. Verdiğim politik psikoloji ve toplumsal cinsiyet psikolojisi derslerinde bilimsel referansları kullanmam bana suç olarak döndürülerek, öğrencilere baskı ve korkutma yoluyla tanıklık ifadeleri yazdırıldı.

Rektör yardımcısı ve fakülte dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatandaş, odasına öğrencileri çağırarak, onurumu kıracak ve namusuma leke sürmeye yönelik iddialarda bulunmaya devam etti. Öğrencilerin sırayla rektör yardımcısının odasına çağrıldığı, kamera görüntüleri ile sabit. İki öğrenci, Rektör Yardımcısı Celalettin Vatandaş tarafından zorla ifade verdirildiğini yazılı olarak da anlattı.”

“Akademisyen olarak küçük düşürülmüş, onurum zedelenmiş, namusuma leke sürülmeye çalışıldı”

Dekanlık 22 Mart’ta ise Zeynep Set hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla soruşturma başlattı. Soruşturma herhangi bir belgeye dayandırılmadı. Yetki aşımları ve keyfi yönetim yüzünden tüm akademisyenlerin mağdur olduğunu belirten Zeynep Set, “Gelinen noktada akademisyen olarak küçük düşürülmüş, onurum zedelenmiş, namusuma leke sürülmeye çalışılmış, derslerimden alınmış, öğrencilerimden koparılmış oldum. Giderek şiddetlenen bu görevi kötüye kullanma ve mobbing süreci psikolojik sağlığımı olumsuz etkilemekte, maddi manevi kayıplara uğramama neden olmakta ve bilimsel çalışmalarımı sekteye uğratmaktadır” dedi.

Akademisyen Zeynep Set, uğradığını öne sürdüğü mobbing ve baskılarla ilgili olarak hukuki süreç başlattı. Set’in açtığı üç ayrı davada yargılama devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx