Konya’nın Kalbinde Tarihi Bir Dokunuşa İmza Atılıyor

Türkiye’nin en büyük ihya projelerinden olan Darü’l-Mülk Projesi kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi ve Karatay Belediyesi tarafından yürütülen Mevlana Türbe Arkası Kentsel Yenileme Projesi’nin tanıtımı gerçekleştirildi.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, güncel bedelle 2.5 milyar lira değerinde 100 bin metrekare alanı kamulaştırarak bölgeyi yeni projenin uygulanmasına yüzde 100 oranında hazır hale getirdiklerini belirterek, “Bu yeni çalışmamız, her bölümünde taşıdığı anlam, koruyacağı değerler, sağlayacağı tanıtım katkısı, mimari dokusu ve işleviyle Konya’mıza çok yakışacak” ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yenileme alanı ilan edilen Mevlana Türbesi arkasındaki alanda Karatay Belediyemizle birlikte adeta ‘Konya’mızın kalbinde tarihi bir dokunuş’ gerçekleştiriyoruz. Bu dokunuşla hem tarihimizin derin izlerini yeniden gün yüzüne çıkaracak hem de içerisinde ticari alanlar, kültürel ve sosyal yapılar ile dini tesislerden oluşan karma fonksiyonlu bir yeni kullanım modelini şehrimize kazandıracağız” ifadelerine yer verdi.

Darü’l-Mülk Projesi kapsamında şehir merkezinin 20 farklı noktasında çok önemli dönüşüm ve restorasyon projelerini hayata geçirdiklerini; Mevlana Arkası Kentsel Yenileme Projesi’nin ise Darü’l-Mülk Projesi’nin en önemli ayağını oluşturduğunu belirten Başkan Altay, toplamda 24 yapıyı içine alacak projeyi Nisan ayında tamamlayarak çalışmalara süratle başlayacaklarını ifade etti. Başkan Altay, projenin hayata geçmesi konusunda verdiği destek sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. 

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Türkiye’nin en büyük ihya projelerinden Darü’l-Mülk Projesi’nin en önemli ayaklarından biri olan ve Karatay Belediyesi ile birlikte gerçekleştirilecek Türbe Arkası Kentsel Yenileme Projesi’nin tanıtım programı gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanat’ta düzenlenen programda konuşan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, proje alanının 2021 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yenileme alanı olarak ilan edildiğini anımsatarak, “Bölgenin projeye uygun hale gelmesi için zorlu bir kamulaştırma sürecini başarıyla geride bıraktık. Güncel bedeliyle toplamda 2.5 milyar lira değerinde 100 bin metrekare alanı kamulaştırarak bölgeyi yeni projemizin uygulanmasına yüzde 100 oranında hazır hale getirdik” diye konuştu. 

“KONYA’MIZA ÇOK YAKIŞACAK”

Mevlana Türbesi arkasında uygulayacakları kentsel yenileme çalışmasını özetleyen Başkan Kılca, şunları kaydetti:

“Bu yeni çalışmamız, her bölümünde taşıdığı anlam, koruyacağı değerler, sağlayacağı tanıtım katkısı, mimari dokusu ve işleviyle Konya’mıza çok yakışacak. Tüm bunların yanında, yeni yüzüyle Türbe Arkası; konaklama alternatifleri, özel proje ve programlara uygun alanları, karşılama merkezleri, çarşıları, tarihi dokusu ve müzeleriyle şehrimize katma değer sağlayacak önemli bir hareketliliğin de merkezi olacak. Türbe Arkası projemizin içerisinde; Karatay Belediyesi olarak, Mevlana Hamamı, Bedesten, Yeni Çarşı, Kültür Merkezi, Avlulu Dükkanlar, Eski Konya Evleri, Konya Evi Müzesi, Kitap Kahve, Modern ve Geleneksel Yapıdaki Konaklama Merkezlerini kapsayan alanlarda çalışmalar yapacağız. Büyükşehir Belediyemizin yapacağı Mevlana Karşılama Merkezi, Tarih ve Medeniyet Müzesi, Sultan Bahaeddin Veled Medresesi, Daruzziyafe Konya Evi, Restoran, Kahvehane ve Konya Mutfağı bölümleriyle birlikte bölgede toplamda 106 bin metrekarelik inşaat alanında şehrimizin en kapsamlı kentsel yenileme projelerinden birini daha hayata geçireceğiz. Türbe Arkası, Karatay’ımıza ve Konya’mıza hayırlı olsun.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A VE BAŞKAN ALTAY’A TEŞEKKÜR ETTİ

Projeyi büyük bir heyecanla sürdürdükleri kaydeden Başkan Kılca, “Bu aşamaya gelmemizde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve çalışma arkadaşlarına, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, projemizin en başından bu yana süreci yakından takip eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı iletiyorum” ifadelerini kullandı.

“KONYA, DARÜ’L-MÜLK UNVANINI GURURLA TAŞIYAN BİR ŞEHİR”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın, asırlar boyu birçok medeniyete kucak açmış, Selçuklulara 200 yıl başkentlik yaparak Darü’l-Mülk unvanını gururla taşıyan bir şehir olduğunu vurgulayarak, “Aldığımız her nefeste bu aziz şehrin kadim tarihini, binlerce yıllık hatıralarını ve birikimlerini kalbimizin derinliklerinde hissediyoruz. Hazreti Mevlana’nın; ‘Gerçek Aşk’ı bilen kalp, bir damla suya bile hürmetle bakar’ sözüyle ifade ettiği gibi, Konya’mızın her bir değerine hürmet ediyor ve o değerleri yaşatarak yarınlara taşımak için büyük bir gayret gösteriyoruz” cümlelerini kullandı.

ANADOLU’NUN KADİM BAŞKENTİ ASLINA UYGUN MİMARİYLE İHYA EDİLİYOR

Bu gayretlerin en önemli sembollerinden birinin Türkiye’nin en büyük ihya projesi olan Darü’l-Mülk Projesi olduğuna dikkati çeken Başkan Altay, “Darü’l-Mülk Projesi kısaca Anadolu’nun kadim başkentini aslına uygun bir mimariyle yeniden ihya etme projesidir. Bu proje kapsamında şehir merkezimizin 20 farklı noktasında çok önemli dönüşüm ve restorasyon projelerini hayata geçiriyoruz. Mevlana ve Altın Çarşı dönüşümleri, Taş Bina Restorasyonu, Alaaddin Caddesi’ndeki binaların dış cephelerinin yenilenmesi, Darü’l Mülk Sergi Sarayı, Eski Tekel Binasının Depo No:4 olarak yeniden ihyası gibi önemli projelerimizi tamamladık. Büyük Larende Dönüşümü, Şükran Mahallesi Dönüşümü, Kılıçarslan Meydanı’nda 13 evin restorasyonu ve Konya Velespit Müzesi gibi birçok projemiz de devam ediyor. Mevlana Arkası Kentsel Yenileme Projemiz ise Darü’l-Mülk Projemizin en önemli ayağını oluşturmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

“KONYA’MIZIN KALBİNDE TARİHİ BİR DOKUNUŞ”

Başkan Altay, projenin gerçekleşeceği alanın, Konya’nın kalbi denilecek bir bölgede yer aldığını belirterek, “Özellikle Hazreti Mevlana’nın burada medfun olması, buradaki yoğunlaşmayı ve ticari yapılanmayı artırmıştır. Dolayısıyla bu bölge, görüntü olarak şehrimizin tarihi değerinden çok uzak, plansız ve altyapı sorunlarının olduğu bir bölge olarak günümüze kadar gelmiştir. 2021 yılı Temmuz ayında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yenileme alanı ilan edilen bu alanda Karatay Belediyemizle birlikte adeta ‘Konya’mızın kalbinde tarihi bir dokunuş’ gerçekleştiriyoruz. Bu tarihi dokunuşla hem tarihimizin derin izlerini yeniden gün yüzüne çıkaracak hem de içerisinde ticari alanlar, kültürel ve sosyal yapılar ile dini tesislerden oluşan karma fonksiyonlu bir yeni kullanım modelini şehrimize kazandıracağız” ifadelerine yer verdi.

“TOPLAMDA 24 YAPIYI İÇİNE ALACAK”

Projede yeni yapılar inşa ederken aynı zamanda alanda tespiti yapılan mevcut tescilli yapıları koruyacak ve uygun şekilde işlevlendirerek projeye dahil edeceklerini aktaran Başkan Altay, “Eski eser statüsüne sahip olacak sanatsal ve mimari özelliklere sahip olmayan, ait oldukları dönemin karakteristiğini yansıtmayan yapıların daha nitelikli olarak ve geleneksel dokuya uygun bir kompozisyon oluşturacak şekilde taşınmaları hususunda da çalışma yapacağız. Bu yapılarla beraber proje içerisinde yer alacak otel ve butik oteller, mescitler dahil olmak üzere toplamda 24 yapıyı içine alacak olan Mevlana Arkası Kentsel Tasarım Projemizi, önümüzdeki Nisan ayında tamamlayarak buradaki çalışmalarımıza süratle başlayacağız inşallah” dedi. 

“PROJE, KONYA’MIZIN TURİZMİNDE VE SOSYAL DOKUSUNDA YENİ BİR ÇAĞ BAŞLATACAK”

Konya’mızın tarihi silüetinde, turizminde ve sosyal dokusunda yeni bir çağ başlatacak özel projenin şimdiden hayırlara vesile olmasını temenni eden Başkan Altay, “Aslında burada yapmaya çalıştığımız şey şu; Darü’l-Mülk Projesi kapsamında 20 farklı noktada çalışmalar yürütüyoruz. Bu proje ise bunu taçlandıracak bir iş olacak. Projenin genişletilmesi, birlikte çalışma fikrinin ortaya çıkması ve bu birlikte çalışma fikrine verdiği destekten dolayı Karatay Belediye Başkanımıza özellikle teşekkür ediyorum. Konya Modeli Belediyecilik dediğimiz işte tam da bu. Aslında başlangıçta sadece bir müze etrafında da bazı işletmelerin olacağı bir yapı iken çok büyük kamulaştırma bedelleri ödenerek, alan ciddi manada geliştirildi ve baştan sona yeniden projelendirilerek adeta yeniden hayat bulan bir iş oldu” diye konuştu.

BAŞKAN ALTAY CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Başkan Altay, “İşin başlangıcından itibaren, yenileme alanı ilan eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a önceki dönem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a, Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca’ya teşekkür ediyorum. İnşallah bu proje hayata geçtiğinde Konya’mızın çehresini değiştirecek bir işi gerçekleştirmiş olacağız. Bu fırsat 100 yılda bir ele geçerdi işin doğrusu ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek için çok inceleyip sık dokuduk. İnşallah tamamlandığında Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm ortaya çıkmış olacak. Darü’l-Mülk Projesi’nin diğer etapları da tamamlandığında Konya, eşsiz güzelliği ile fiziki altyapısı ile ve gelen misafirlerine yeni teknoloji kullanan sunumları, müzeleriyle örnek bir şehir haline dönüşecek. Böyle büyüklükte bir işi ancak birlikte çalışarak yapabilirdik. Rabbim inşallah utandırmasın bir an önce projemizi tamamlamayı ve bu bölgeyi Hazreti Pir’e ve ona gelen misafirleri, Konyalılara layık bir şekilde misafir edeceğimiz bir alana dönüştürmeyi bizlere nasip etsin” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

“PROJE GELECEK NESİLLERE TAŞINACAK GÜZEL BİR MİRAS”

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı da Mevlana Türbe Arkası Kentsel Yenileme Çalışması sunumunu izlerken heyecanlandıklarını belirterek, Konya’nın kadim kültürünün geleceğe taşınması adına belediyelerin ve kurumlar arasındaki iş birliğinin bereketine şahitlik ettiklerini söyledi. Türbe arkasında yapılacak çalışmanın büyük önem taşıdığına vurgu yapan Angı, “Mevlana Kültür Merkezi’mizle bütünleşecek bu proje bu şehrin insanlarına ve gelecek nesillere taşınacak güzel bir miras. Burada herkesin emeği var, emek veren herkese teşekkür ediyoruz. Allah onlardan razı olsun” dedi.

“YERLİ VE YABANCI TURİSTLER ÇOK FARKLI BİR KONYA BULACAK”

AK Parti Konya Milletvekili Meryem Göka ise, Türbe arkasında Türk-İslam mimarisiyle yeniden farklı düzenlemeler ve yapılar inşa edileceğine değinerek, “Türkiye nasıl farklı bir seviyeye geldiyse, Konya’mız da farklı bir seviyede ve Konya’nın marka değerine, her türlü bu kadim şehrimizi layık olduğu şekilde biz de daha yukarıya taşıyacağız. Çünkü marka değerinin olması sürdürülebilir ekonomik katkı anlamında çok önemli. Yerli ve yabancı turistler, çok farklı bir Konya’yı bulacak. Konya’nın tarihini ve özellikle de manevi iklimini teneffüs edebilecekleri bir yapı olacak. İnanılmaz güzel bir proje ben de heyecanlandım. Kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanıma, Karatay Belediye Başkanıma ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Burada bizim çocuklarımız, torunlarımız da bu havayı teneffüs etme fırsatını bulacak. Konya’mıza Türkiye’mize ve bence dünyaya da hayırlı olsun” diye konuştu.

Programa; İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Cemil Tütüncü, AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir de katıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

slotbar
superbahis
timebet
tipobet
tumbet
vdcasino
vevobahis
bahiscom
casibom giriş
lidyabet giriş
lidyabet
jojobet
betmarlo giriş
marsbahis giriş
betcup giriş
bets10
Asyabahis
betmoon
betnano
limanbet
dinamobet
1xbet
nakitbahis
ngsbahis
bahigo
onwin
paribahis
perabet
piabet
pinup
pulibet
redwin
sahabet
bahigo
perabet
ngsbahis
onwin
bahiscom
paribahis
belugabahis
tipobet
piabet
pulibet
sahabet
bahigo
limanbet
makrobet
mariobet
meritking
mobilbahis
mostbet
cratosslot
sekabet
dinamobet
bahigo
perabet
ngsbahis
onwin
bahiscom
paribahis
belugabahis
tipobet
bahigo
onwin
bahigo
betcup
matbet
mariobet
mariobet
setrabet giriş
supertotobet giriş
tarafbet giriş
tipobet giriş
tulipbet giriş
tümbet giriş
vdcasino giriş
winxbet giriş
betpark
betroad
bets10
bettilt
betvole
casibom
casinomaxi
casinoper
dinamobet
grandpashabet
goldenbahis
holiganbet
hovardabet
imajbet
interbahis
jojobet
asyabahis
bahsegel giriş
bahsegel giriş
casibom giriş
betvole
casibom
bets10
casinomaxi
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dumanbet
grandpashabet
betvole
casibom
bets10
casinomaxi
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dumanbet
grandpashabet
superbetin
sekabet giriş
rexbet
rokubet
romabet
sahabet
savoybet
sekabet
setrabet
superbet
tarafbet
tipobet
tulipbet
tumbet
winxbet
neyine
noktabet
norabahis
oleybet
onbahis
onwin
orisbet
padisahbet
palacebet
paribahis
parmabet
perabet
piabet
pinup
pokerbeta
polobet
pusulabet
redwin
kralbet
ligobet
mariobet
limanbet
limanbet
matadorbet
matbet
meritking
milanobet
milosbet
mostbet
mrbahis
nakitbahis
extrabet
gobahis
gorabet
hilbet
ikimisli
Abdulla62630105
jetbahis
jojobet
klasbahis
betpark
betpas
betper
interbahis
goldenbahis
betcup
slotbar
asyabahis
xslot
restbet
rexbet
rokubet
romabet
sahabet
savoybet
sekabet
setrabet
supertotobet
superbet
tipobet
tarafbet
tulipbet
tumbet
winxbet
vdcasino
markajbet
asyabahis
slotbar
xslot
rexbet
romabet
sahabet
savoybetting
savoybetting
sekabet
setrabet
venüsbet
winxbet
orisbet
padişahbet
palacebet
paribahis
parmabet
perabet
piabet
pinup
polobet
pusulabet
redwin giriş
deneme bonusu veren siteler
deneme bonusu veren siteler
kralbet
kordonbet
ligobet
matbet
matadorbet
milanobet
milosbet
mobilbahis
mostbet
mrbahis
nakitbahis
extrabet
favoribahis
favorisen
gobahis
gorabet
grandpashabet
hilbet
ikimisli
imajbet
intobet
jasminbet
jetbahis
jojobet
klasbahis
betorspin
betpark
betpas
betper
betroad
betsat
bettilt
betturkey
betvole
casibom
casinovale
celtabet
dinamobet
discountcasino
dumanbet
elexbet
elitbahis
Deneme bonusu veren siteler
denizli escort
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
tuzla escort
avcılar escort
esenyurt escort
bahçeşehir escort
beylikdüzü escort
bakırköy escort
halkalı escort
şirinevler escort
şişli escort
istanbul escort
esenyurt escort
avcılar escort
tarafbet
betist giriş
showbet
xslot giriş
favorislot
barn festival
pragmatic slot oyunları
radissonbet
egt oyna
betmarlo
floating dragon oyna
bonus hunt" rel="dofollow">bonus hunt">bonus hunt
aresbet
tombala oyna
wild wild riches oyna
betibom
dog house megaways
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
wild west gold oyna
markaj giriş
trwin giriş
altıncasino
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
sugar rush oyna
hiperwin
sweet bonanza oyna
diyarbet
diyarbet
mrbahis
favorislot
markaj giriş
trwin
big bass bonanza oyna
gates of olympus oyna
egt oyna
favorislot
markaj giriş
trwin
betingo
bahisbudur
casi pol
casipol giriş
casipol giriş
casipol
casipol
romabet
mrbahis
casipol şikayetvar
casipol giriş
casipol twitter
casipol şikayet
casipol
casipol güncel giriş
casipol güncel
casipol giriş
casipol girişi
romabet
matadorbet
esenyurt escort
Pendik Escort
ultrabet