Kırmızı Et, Beyaz Etle Farkı Açtı Ama Halk Alamıyor: “Aslında Fiyatlarımız Çok Artmadı Halkın Alım Gücü Düştü”

Gerek tarım ve hayvancılık politikalarındaki sorunlar, gerek kurlardaki yükselişin etkilediği maliyetlerle etiketleri arşa çıkan kırmızı et fiyatları, alım gücündeki düşüşle de tüketimde düşüş yaşandı. Üstelik kesimlik hayvanların da azalıyor olması uzun bir süre daha fiyatların düşmeyeceğini gösteriyor. .

Kırmızı et fiyatları, önceden artışa geçerken, kurlardaki yükselişle de tırmanışa geçti. Alım gücünün azalması da vatandaşın kırmızı et tüketimini azaltmasına sebep oldu.

Ekonomim’den Hüseyin Gökçe’nin aktardığına göre, zincir marketlerin kasap reyonlarının daha az rağbet görmesiyle istihdam azalırken, etlerin daha uzun ömürlü olması için vakumlu ambalajlarda satılmaya başlaması da dikkat çekiyor.

Talepteki düşüşle marketler kırmızı et indirim kampanyaları yaparken, geçen haftalarda 350 TL’nin üzerinde çıkan dana kıymanın kilosu 300 liraya, kuşbaşının fiyatı da 319 liraya kadar geriledi.

Kırmızı et tüketiminin ağırlıklı olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde halkın sakatata yöneldiği belirtiliyor. 

Hayvan varlığında da azalış görülürken, büyükbaş hayvan sayısı haziranda yılbaşına göre 336 bin, küçükbaş hayvan sayısı da 2 milyon 991 adet azaldı.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, küçük işletmelerin üretimden çekilmesiyle, 2011 yılında hayvan başına destekle o dönem 20 torba yem alınabilirken, bugün verilen destekle 1 torba yem bile alınamadığını vurguladı.

Tunç, tarımsal işletme yapılarının değişmesinin kırmızı et arzını olumsuz etkilediğini söylerken, sadece hayvansal ürünlerin fiyatının değil, tüm girdi maliyetlerinde büyük artışlar yaşandığına vurgu yaptı.

Bülent Tunç, üreticinin para kazanamadığını kaydederken, küçük işletmelerin piyasadan çekilmesiyle büyüklerin elinde kalacak piyasada “Bugünleri bile ararız” ifadelerini kullandı.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESDBİR) Başkanı Naci Kaplan, kırmızı et fiyatıyla beyaz et fiyatı arasında farkın açılmasıyla talepte anormal bir değişim olmadığını söylerken, “Bugün bütün tavuk eti 60 lira civarındayken, en ucuz kırmızı et fiyatı 300 liranın üzerinde” diyerek farkın çok açık olduğunu savundu.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, üreticilerin girdi, enerji, işçilik ve kira maliyetlerinin çok yükseldiğini vurgularken, “Aslında bizim fiyatlarımız çok artmadı ama halkın alım gücü düştü” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx