Kadınlara yönelik yapılan üst araması şaşkına çevirdi

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen bir müzik festivalinde güvenlik görevlilerinin kadın müzikseverlerin özel bölgelerine dokunarak üst araması yaptığı anlara ait görüntüler infial yarattı.

KIYAFETLER ÜZERİNDEN KASIK BÖLGESİNE DOKUNDULAR

Festivalin düzenlendiği BITEC Bang Na’da gerçekleşen 3 günlük 808 Festivali öncesi güvenlik aramaları sırasında, kadın katılımcıların özel bölgelerine dokunduğu iddia edildi.

Festivale katılan Hitomi Okemoto basına verdiği röportajda, güvenlik görevlilerinin festivale giriş yapan kadınların hepsine uygunsuz şekilde ve kıyafetleri üzerinden kasık bölgelerine dokunduklarını belirterek, “Mememe doğrudan dokundular” dedi.

“DİĞER KADINLAR DA KORKTU VE İĞRENDİ”

Öte yandan diğer katılımcıların elle taciz edildiği görüntü ve videolar da yayınlandı. Okemoto sözlerine şöyle devam etti: ” Tayland’da diğer festivallere de gittim ve böyle bir cinsel vücut araması yaşamadım. Çok fazla, diğer kadınların da iğrenmiş ve korkmuş hissettiğini düşünüyorum. Bu şekilde kadınları taciz ettikten sonra umarım gelecek yıl para kazanamazlar.”

“UYUŞTURUCU ARIYORLARDI” DİYE SAVUNULDU

Bir Taylandlı muhabir de, güvenlik görevlilerinin insanların iç çamaşırlarının altından kadın ve erkeklere çıplak ellerle dokunduğuna tanık oldu. Birçok kadın, güvenlik görevlilerinin kadınları erkeklerden daha fazla hedef aldığını düşündü. Festival organizatörleri, özel güvenlik görevlilerini “uyuşturucu arayan polis” olarak savundu ve “Bunun üzerinde kontrolümüz yok” dedi.

“HER FESTİVAL VÜCUT ARAMALARINA TABİDİR”

Güvenliğin çıplak göğüslere dokunmasını da savunan festival organizatörleri, “Her festival vücut aramalarına tabidir. Standart bir prosedürdür. Bu konuda giriş alanında yazılı bir işaret var” ifadelerini kullandı. Mağdur Okemoto ise böyle bir işaret görmediğini söyledi.

“İNSANLAR UYUŞTURUCULARI GİZLİ YERLERE SAKLIYORLAR”

Güvenlik AF Takımının güvenlik sorumlusu Eiw, uygunsuz dokunmanın farkında olmadığını ve sadece emirleri takip ettiklerini belirterek; “Çalışma şeklimiz, uyuşturucuların festival alanına girmesini engellemektir. İnsanların getirdiği uyuşturucuları ulaşamayacağımız gizli yerlere saklandığı bir gerçek. Sadece işimizi yapıyorduk. Festivalin üçüncü gününe gelindiğinde, uyuşturucu taşıyan insan sayısı arttı, en az 100 kişi. Fotoğraflarını çekip polise gönderiyoruz. Sadece herkes için güvenli bir alan sağlamak ve insanları uyuşturucu kullanmamaları konusunda uyarmak istiyoruz” dedi.

Festivalin medya ilişkilerinden sorumlu basın danışmanı ise güvenlik ekibini kiraladıklarını ve bu yılki sıkı uyuşturucu politikasından dolayı aramalarının bir “Gereklilik” olduğunu savundu.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx