Kadın bomba imha uzmanı merak edilenleri anlattı

Van Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 13 yıllık polis memuru D.K.G., bomba uzmanlığı mülakatlarına 3 kere girdiğini ve sonunda bu uzmanlığa hak kazandığını söyledi. Bomba uzmanlığının hassasiyet ve ciddiyet gerektiren bir alan olduğunu belirten D.K.G., “Çalışırken insanların hayatına dokunabilmek, devletimizin bekasını, milletimizin bütünlüğünü ve bayrağımızın birliğini daim ettirmek adına bu işi yapmaktan gurur duyuyoruz. Polis teşkilatının bomba imha biriminde Türkiye’de 5 kadın bomba uzmanından biri olmanın gururunu yaşayarak görevimi ifa ediyorum. Kadınların isteyip de yapamayacağı hiçbir alanın olmayacağını düşünüyorum. Yeter ki bir konuda istekli ve inançlı olsunlar” dedi.

D.K.G., işinin risklerine de değinerek, giydikleri müdahale elbisesinin 35-40 kilo, kullandıkları ekipmanların da tamamen yerli ve milli olduğunu söyledi. Müdahale kıyafetini giyerken arkadaşlarından yardım aldığını belirten D.K.G., “Kıyafeti giyerken diğer arkadaşlarımız, uzman personeller yardımcı oluyor. Müdahalelerde herhangi bir olumsuzluğa karşı bizi maksimum seviyede korumak amacıyla üretilmiş ve son teknoloji bir kıyafet. Tabii ki belli bir süre sonra bu kıyafet daha çok ağırlığını hissettiriyor. Bu anlamda daha kondisyonlu bir halde, hem fiziksel hem de beyin olarak yenilenmiş bir şekilde müdahalelerimizi yapıyoruz. Envanterimizde kullanmış olduğumuz, teknik cihazlar tamamen yerli ve milli olarak üretilmiştir. Bir ihbara gittiğimizde bu ekipmanlarımız bize büyük kolaylık sağlıyor” diye konuştu.

D.K.G., bomba uzmanı köpeklerinin de toplantı salonları, stadyumlar, miting alanları gibi etkinlikler öncesi önleyici aramalarda herhangi bir patlayıcı olduğunda tespit edebilmek amacıyla kendilerine kolaylık sağladığını anlattı.

D.K.G., şüpheli paket gibi durumlarda merakla olayı izleyenler için de şu uyarılarda bulundu:

“Biz tüm alanı insanlardan steril ediyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızdan en büyük isteğimiz, bir şüpheli paket konusu olduğunda mümkün mertebe o alandan uzak durmalarıdır. Bizim her zaman söylediğimiz bir şey vardır. ‘Sen bombayı görürsen, bomba da seni görür.’ Herhangi bir olumsuz durumda kendi canları tehlikeye gireceğinden dolayı alandan uzak olmalarını istiyoruz. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı bir şekilde davranmalarını ve alandan uzaklaşmalarını istiyoruz. Bu konuda bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx