İsrail’de sokaklar ve AVM’ler silahlı sivillerle doldu

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 38 gündür devam ediyor.

Gazze sokakları sıcak çatışmaya sahne olurken, İsrail sokaklarında sivil halk uzun namlulu silahlarla geziyor. Son olarak İsrail’de bir alışveriş merkezinde sivillerin, uzun namlulu silahlarla dolaştığı görüldü.

Netanyahu ‘silahlanın’ çağrısı yapmıştı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sivil halkı silahlanmaya teşvik etmiş, bu çağrının ardından birçok cadde ve sokakta uzun namlulu silah taşıyan sivil görülmüştü.

İsrail’de silah ruhsatı başvuruları 7 Ekim’den bu yana rekor kırdı

İsrail’de 7 Ekim’den bu yana silah bulundurmak için yapılan ruhsat başvurularının sayısının 190 bini geçtiği bildirildi.

İsrail’in İbranice yayın yapan ekonomi haber sitesi “Calcalist”, “7 Ekim’de savaşın başladığı günden bu yana Ulusal Güvenlik Bakanlığına 190 binden fazla silah ruhsatı başvurusu yapıldığını” yazdı.

İsrailli Bakan Ben-Gvir’in yerleşimcileri silahlandırma kampanyası

Filistinlilere yönelik ırkçı ve ayrımcı söylemleri ile tanınan Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e karşı düzenlediği saldırılar ve İsrail’in Gazze’ye yönelik 38 gündür devam eden saldırılarının ardından, Yahudi siviller ve yerleşimcileri silahlandırma kampanyasına hız vermişti.

Yahudi üstünlükçü siyasetiyle bilinen Ben-Gvir, on binlerce İsrailli sivili silahlandırdıklarını duyurmuştu.

İsrail’deki Ateşli Silahlar Şube Müdürlüğüne yüz binlerce kişisel silah ruhsatı başvurusu geldiğini belirten Ben-Gvir, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinde düzenlediği silah dağıtma etkinliklerinin fotoğraflarını bizzat kendi sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı.

Bu karelerde, Ben-Gvir, çok sayıda ABD yapımı M16 tipi otomatik tüfeğin dizili olduğu masaların ve silah kasalarının başında Yahudi yerleşimcilere silah dağıtırken görülmüştü.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx