Esat Oktay Yıldıran adına veto

İzmir’in Buca ilçesine bağlı Belenbaşı Köyü’nde yıkılıp tekrar yapılan Belenbaşı İlkokulu’na 12 Eylül döneminin işkenceci komutanlarından Esat Oktay Yıldıran’ın ismi verildi.

Konunun medyaya yansımasının ardından yazılı bir açıkma yapan Milli Eğitim Bakanlığı kararı tasvip etmediğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“TASVİP ETMİYORUZ”

İzmir’de bir okula Esat Oktay Yıldıran isminin verildiğine ilişkin haberler üzerine Bakanlığımızca gerekli inceleme yapılmıştır.

Öteden beri toplumun adalet duygusunu inciten ve vicdanını yaralayan hadiselerle birlikte anılan isimlerin caddelerden, okullardan kaldırılması şeklindeki uygulamalar göz önüne alındığında, böyle bir uygulamanın Bakanlığımızca tasvip edilemeyecek bir hata olduğu kolaylıkla anlaşılabilir.

“VALİLİĞE GEREKLİ BİLGİ VERİLDİ”

Hangi dönemde alınmış olursa olsun hafızalarımızdaki derin izlerini koruyan bir dönemin yanlışlarını bugüne taşıma anlamına gelen bu kararı tasvip etmemiz mümkün değildir.

Adil bir hafızayı tesis etmek ve geçmişteki acıların ürünü olan yaraları sarmak için çaba sarf etmeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz.

Bu bağlamda “Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği”ne göre ad verme yetkisi olan valiliğe (İzmir Valiliği) gerekli bilgi verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx