Dolar ve tahviller yükselirken altın fiyatları düşmeye devam etti

Investing.com – Fed yetkililerinin, bankanın daha yüksek faiz oranları için görünümünü yinelemesiyle Asya ticaretinde altın fiyatları, daha güçlü bir dolar ve daha yüksek Hazine getirilerinin sürekli baskısıyla karşı karşıya kalarak düştü.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, dün yaptığı bir konuşmada, faizlerin 2023 yılında en az bir kez daha yükseleceğini ve 2024 yılına kadar yüksek kalmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Kashkari’nin yorumları, geçen hafta Fed Başkanı Jerome Powell tarafından yapılan ve yapışkan enflasyon ve sıkı bir iş gücü piyasasının bu yıl muhtemelen bir faiz artırımına daha neden olacağını ifade eden açıklamaları tekrarladı. Powell ayrıca Fed’in hedef faiz oranının, 2024 yılına kadar %5’in üzerinde kalmaya devam edecek olması ile birlikte faiz indirimi beklentilerini de küçümsedi.

Daha yüksek faizler, getirisi olmayan bir varlığa yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı için altın fiyatlarını düşürdü. Bu durum özellikle fiyatların görünümünü etkiledi ve altın vadeli işlemleri son seanslarda spot fiyattan daha fazla değer kaybetti.

Spot altın %0,1 düşüşle 1.913,62 dolara gerilerken Aralık ayında vadesi dolacak olan altın vadeli işlemleri, %0,2 düşüşle 1.932,25 dolara indi. Her iki enstrüman da 11 günün en düşük seviyesindeydi.

Dolar 10 ayın, getiriler 16 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Fed’in şahin söyleminin, son 10 ayın en yüksek seviyesine çıkardığı dolar endeksi, metal piyasalarını baskıladı.

Hazine getirileri de Fed’in geçen haftaki toplantısının ardından yükseldi ve 10 yıllık getiri, 2007’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD hükümetinin kapanacağına dair artan korkular, doların yükselişini engelleyemedi ve yüksek faizler, doların altın karşısındaki güvenli liman cazibesini de artırdı.

Kongre’nin, bir harcama tasarısını geçirmek ve kapanmayı önlemek için bir haftadan az zamanı var. Ancak hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat liderler, uzlaşmaya varma yolunda çok az ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Altın güvenli bir liman olsa da geçmiş hükümet kapanmaları sırasında çok az reel kazanç elde etti. ABD tarihinin 35 günle en uzun süreli kapanışı olan 2018-2019 kapanışında, spot fiyatlarda yalnızca 20 dolarlık bir değer artışı görüldü.

Bakır fiyatları düştü, Çin’le ilgili endişeler sürüyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin’deki ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeler nedeniyle kayıplarını genişletti.

Ülkeye yönelik duyarlılık bu hafta, China Evergrande Group’un (3333) bir hükümet soruşturması nedeniyle yeni borç ihraç edemeyeceğini açıklamasıyla, yeni bir darbe daha aldı. Bu durum, halihazırda üç yıldır nakit sıkıntısı çeken sektöre yönelik düzenleyici incelemelerin artacağına dair endişeleri artırdı.

Emlak sektörü de bakır talebinin önemli bir itici gücü. Bakır %0,1 düşüşle 3,702 dolara geriledi ve 1,5 ayın en düşük seviyelerine yaklaştı.

Bu hafta ticari faaliyetlere ilişkin yeni ipuçları için Çin’den gelecek satın alma yöneticileri endeksi verilerine odaklanılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx