Ağrı kesicileri çöpe attırıyor acıdan iz bırakmıyor! İltihap söküp atan doğal antioksidan kaynağı

Çemen otu özellikle Hint mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Her yemeğe farklı bi lezzet katan çemen otunu kışın gelmesiyle birlikte rahat bulabilir ve kolayca tüketebilirsiniz.

Birçok derde deva

Taze ve kuru olarak tüketebilen çemen otunun yapraklarını, dallarını hatta köklerini baharat olarak tükebilirsiniz. Yapılan araştırmalar çemen otunun şeker hastalığı, obezite, yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı, kalp sağlığı, bakteriyel, fungal ve viral enfeksiyonlar ve iltihaplara iyi gelebileceğini gösterdi.

Ancak hamilelik esnasında rahim kaslarının kasılmasına neden olabileceği için doktorunuza başvurmanızda fayda olabilir. Hem Çin hem de Hint tıbbında kullanılan çemen otu, makyaj malzemesi sabun ve çay olarak farklı alanlarda kullanıldı.

Bol vitamin ve mineral

A,B ve D vitamini açısından zengin olan çemen otu aynı zamanda içeriğinde biyotin, demir ve bol miktarda lif barındırır.

Kilo vermeye yardımcı olur

Aynı zamanda yaprakları kilo vermeye yardımcı olur. Suda çözünen liflerden olan galaktomannan içeriği sayesinde kilo yönetimi yapmanıza yardımcı olur. Tok hissettirir ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını da hızlandırır.

Toksinleri atar

Antioksidanlarla dolu olan çemen tohumu aynı zamanda zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Sabah erken saatlerde tüketilen çemen otu suyu kabızlığı önlemesiyle birlikte, hazımsızlık sorunlarının önüne geçer ve sindirimi kolaylaştırır.

Kan şekerini düşürür

Vücuttaki karbonhidratın sindirim ve emilim süresini yavaşlatarak kan şekerini düşüren çemen otu aynı zamanda diyabet hastaları için de önerilir.

Hastalıklara karşı direnci artırır

Anne sütü üretimi artıran çemen otu kadınlarda östrojen hormonu salgılanmasını arttırır. Yüksek antioksidan içeriğine sahip olan bu bitki, vücudun bağışıklık sistemini destekler ve hastalıklara karşı direnci arttırır.

Ağrı kesici etkisi

Anti- inflamatuar özelliği sayesinde iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Çemen otunda bulunan alkaloid isimli bileşik sayesinde beynin ağrıyı algılayan duyu reseptörlerini bloke etmeye yardımcı olur.

Regl ağrılarına iyi gelir

Regl ağrısını ve kramplarını hafifletir. Ayrıca kadınların çok sıkıntı çektiği bu dönemde yaşanan baş ağrısı, yorgunluk ve mide bulantısı gibi sorunlara iyi gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx