AGİT heyetinden ‘seçim’ açıklaması: Gözlemlerimiz sürüyor

İkinci turu bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini Ankara’da Kırkkonaklar Anadolu Lisesi’nde takip eden Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu Seçim Gözlem Heyeti Başkanı Jan Petersen sürece ilişkin açıklama yaptı.

ANKA haber ajansını aktardığına göre, Petersen, “İlk turda yaptığımız gözlemleri ikinci turda da devam ettiriyoruz. Farklı insanlarla, farklı yerlerden, farklı partilerden ve farklı sivil toplum kuruluşlarından insanlarla görüşmelerimiz oldu ve olmaya devam etti ikinci tura kadar. Bizim tavsiyelerimize uymak hükümete kalmış bir şey. Bizim tavsiyelerimizin üzerine bir şeyi değiştirmek veya devam etmek hükümetin seçimi” ifadelerini kullandı.

’29 MAYIS SAAT 15.00’TE BASIN AÇIKLAMASI YAPACAĞIZ’

7 Nisan 2023 tarihinden bu yana seçim sürecini gözlemleyen ve 14 uzmandan oluşan ana gruba başkanlık eden Petersen, sabah saat 08.00’de başlayan oy verme sürecini yerinde gözlemleyerek süreç hakkında bilgi aldı. Ardından basına konuşan Petersen, “Bugün gözlemlerimiz hakkında bir açıklama yapamayacağız çünkü ülkenin her yerine dağılmış 18 ekibimiz var ve onların bize tüm raporlarının gelmesi gerekiyor. Bu raporları inceleyip toparladıktan sonra konuşabilirim. Yarın saat 15.00’te bir basın açıklamamız olacak seçim süreciyle ilgili. Bu raporda da sürece ilişkin detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz” dedi.

‘TAVSİYELERİMİZE UYMAK HÜKÜMETE KALMIŞ’

“Birinci turda da buradaydık, ikinci turda da buradayız” diyen Petersen, “İkinci turla ilgili bulgularımızı da yarın paylaşacağız. Şu an bulunduğumuz okulda sadece bir sandıkta gözlemde bulundum. Ve bir sandıktan aldığım gözlemle ilgili yorumları paylaşmam doğru olmaz. Bütün ekibimizden gelen gözlemlerimizi toplayıp, analiz edip, inceledikten sonra tam bir resim oluşacak. Bu yüzden bu bilgileri beklemeye ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

“İlk turda yaptığımız gözlemleri ikinci turda da devam ettiriyoruz” bilgisini paylaşan Petersen, “Farklı insanlarla, farklı yerlerden, farklı partilerden ve farklı sivil toplum kuruluşlarından insanlarla görüşmelerimiz oldu ve olmaya devam etti ikinci tura kadar. Bizim tavsiyelerimize uymak hükümete kalmış bir şey. Bizim tavsiyelerimizin üzerine bir şeyi değiştirmek veya devam etmek hükümetin seçimi” açıklamasını yaptı.

‘ANKARA MERKEZLİ BİR HEYET DEĞİLİZ, 14 TAKIMIMIZ VAR’

“Yarın basın açıklamamız olacak ama final raporumuz da 2-3 ay sonra tavsiyelerimizin olduğu ve tam bir incelememizin olduğu şekliyle yayınlanacaktır” bilgisini de veren Petersen, “O zaman tavsiyelerimiz görünür hale gelecek. Son olarak söylemek isterim ki, biz tamamen Ankara merkezli bir heyet değiliz, ülkenin her yerine dağılmış 14 takımımız var ve onlardan da bütün raporlarımızı almamız ve görüşmelerimizi yapmamızın yanında onların da kendi görüşmeleri oluyor. Doğal olarak herkes kapsamlı bir bilgilendirme yaptığı için bu bilgilendirme sonucu raporumuzu oluşturup, sonrasında tavsiyelerimizi yayınlıyoruz” dedi. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*