Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu’dan Türkiye ile diyalog daveti

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, ülkesinin Türkiye ile bağlarını kıymetlendirdi.

Sakelaropulu, Yunan devlet televizyonu ERT’ye verdiği demeçte, Yunanistan’ın dış siyasetine ait konuştu.

“Barış dolu uzun süreçler geçirdik”

Türkiye ve Yunanistan’ın komşu iki ülke olduğunu vurgulayan Sakelaropulu, “Barış ve sükunet dolu uzun süreçler geçirdik. Komşuların birbirlerine gereksinimleri vardır.” dedi.

Sakelaropulu, “Son periyotta Meriç’te ve Ege’de gördüğümüz üzere güç vakitlerimiz da oldu.” tabirini kullandı.

“Türkiye ile diyalog istiyoruz”

Konuşmasının devamında diyalog iletisi veren Yunan Cumhurbaşkanı, “Bence Yunanistan diyalog istediğini belirtmekle uygun yapıyor. Diyalog istiyoruz. Komşularımızla diyalog olmalı.” diye konuştu.

“Tüm Yunanistan’ı ziyaret etme ihtiyacını hissediyorum”

Öte yandan Sakelaropulu, Cumhurbaşkanlığı vazifesine başlamasıyla birlikte tüm Yunanistan’ı ziyaret etme gereksinimini ve isteğini hissettiğini belirterek hudut bölgelerine sık sık yaptığı ziyaretlere ait şunları söyledi:

“Bu bölgelerde yaşayan beşerler, özle koşullarda yaşıyor. Ada Yunanistan’ı ve dağlık bölgeler özel kaidelere sahip. İrtibat zorlukları var. İzole edilmiş hissetmeleri ve kendilerini bir halde unuttuğumuzu hissetmeleri uygun değil.”

“Ukrayna Avrupa pahaları için savaşıyor”

AA’nın haberine nazaran, Ukrayna savaşının herkesi şaşırttığını tabir eden Sakelaropulu, Ukraynalıların Avrupa bedelleri için savaştığını, bu nedenle de Avrupa’dan büyük dayanak gördüğünü kaydetti.