Yavuzyılmaz: Dünyadaki tüm arabalar sıraya girse bile bu kara delik kapanmaz

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’dan Kuzey Marmara Otoyolu mukavelesindeki garanti araç sayısına dikkati çekti: Bunun tutturulması için Türkiye’deki toplam 13 milyon 781 bin 610 aracın tam 97 sefer Kuzey Marmara Otoyolu’ndan geçmesi gerekiyor. Dünyadaki toplam araba sayısı 1 milyar 250 bin adettir. Dünyadaki tüm arabalar sıraya girse bile bu kara delik kapanmaz.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın YİD projeleri konusunda kamuoyuna eksik ve yanlış bilgi verdiğini savundu.

– Bakanlık bu projelerin kamuya maliyetini ve geçen araç sayılarını açıklamalıdır. Bu projeler tek tek kaça mal oldu ve müteahhitlere kaç milyar dolarlık taahhüt verildi açıklasın. Devlet imkanlarıyla garantisiz yapılsa bu projelerin maliyeti ne olacaktı ve hazineden ne kadar daha az para çıkacaktı?

359 GÜNDEKİ ZİYANI AÇIKLAMIYOR

– Hodri meydan. Bakanlık bunu gizleyip, fiyatlı olan Osmangazi Köprüsünden geçiş sayısını veriyor. Verdiği tarih 29 Nisan-4 Mayıs ve Ramazan bayramıdır. Şoförlerden fiyat alınarak araç geçiş garantisinin tutturulduğunu ve şirketlerin kasasını nasıl doldurulduğunu beceri üzere açıklıyor. Geriye kalan 359 gündeki ziyanı açıklamıyor.

– Hazine ve Maliye Bakanlığı şirketlerin yurt dışından kullandığı kredilere borç üstlenim taahhüdü verdi. Dolar yahut Euro olan bu kredilerin tüm riskleri Hazine üzerindedir. Projeler öz kaynak ile yapılsa tüm bu risk ve finansman maliyeti de olmayacaktı. İktidar garanti edilen araç geçiş fiyatlarını de dövize endeksledi.

LIBOR’A ENDEKSENLEDİ

– Bu fiyatlara, ABD yahut AB’deki tüketici fiyatları endeksindeki artış oranı da ekleniyor. Kuzey Marmara Otoyolu’nun toplam 6 bölümündeki garanti edilen araç sayısı Londra’daki memleketler arası bankaların dolar üzerinden birbirlerine uyguladıkları faiz oranı olan LIBOR’a endekslendi.

– Bu 6 Kesim kamuya devredilene kadar, kontrattaki garanti edilen araç sayısı 1 milyar 338 milyon 35 bin 980 adet artırıldı. Bunun tutturulması için Türkiye’deki toplam 13 milyon 781 bin 610 aracın tam 97 kere Kuzey Marmara Otoyolu’ndan geçmesi gerekiyor. Dünya’daki toplam araba sayısı 1 milyar 250 bin adettir. Dünyadaki tüm arabalar sıraya girse bile bu kara delik kapanmaz.