Yalova’da Atatürk’ün poz vererek yaptırdığı tarihi büst sergileniyor

Yalova’daki Termal Kaplıca İşletmeleri’nde bulunan Atatürk büstünün öyküsü, cumhuriyetin birinci yıllarına kadar uzanıyor.

1926 yılında Seyr-i Sefain (Deniz Yolları) Yönetiminin İstanbul’da Galata yolcu salonun önüne yerleştirilen büst, Türkiye’nin değerli heykeltıraşlarından Kenan Ali Yontunç tarafından yapıldı.

Heykeltıraş, Türkiye’de Atatürk büstü yapan birinci kişi olarak da tarihe geçti. Yapımı için Atatürk’ün poz verdiği heykel, cumhuriyetin birinci yıllarında İstanbul’daki tarihe tanıklık etti.

Büst Atatürk’e en çok benzeyen heykeller arasında

Deniz Yolları’nın kapanmasının akabinde 1967 yılından Termal’e getirilen büst, o tarihten bu yana Denizcilik Havuzu’nda sergileniyor.

1995 te 91 yaşındayken hayata gözlerini yuman heykeltıraş Kenan Ali Yontunç’un en değerli yapıtlarından birisi olan büst, Atatürk’e en çok benzeyen heykeller ortasında yer alıyor.


İşletme müdürü büstün tarihini anlattı

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Termal Kaplıcaları İşletmeleri Müdür Yardımcısı Ümit Gürbüzoğlu, Balkan Savaşları’ndan sonra kendi haline bırakılan işletmenin 19 Ağustos 1929’da Atatürk’ün gelmesiyle yine kıymet kazandığını söyledi.

Kaplıcaların işletmesinin o devirde Seyr-i Sefain’e verildiğini anlatan Ümit Gürbüzoğlu, “Bu sayede İstanbul’dan bütün gemilerle buraya gereçler taşınıp tekrar yenilenme çalışmaları başlıyor.

O periyotta gerimizde bulunan büst, Deniz Yollarının yolcu istasyonunda bulunuyor. 1967 yılında Termal’e getiriliyor.” dedi.

Heykelin yanağında savaş yarası da bulunuyor

İHA’nın haberine nazaran; . büstün Kemal Ali Yontunç’un yapıtı olması nedeniyle değerli olduğunu sözden Gürbüzoğlu, “Atatürk’ün tek birebir portesini çalışan, canlı olarak poz verdiği, Ali Kemal Yontunç heykeli yaptı. Bu büst de onlardan birisi.

Şu anda çok fark edilemiyor fakat Atatürk’ün sağ yanağında Libya Trablusgarp Savaşı sırasında, o cephede yaralanmasının izi var.

Üçgen, gül formunda bir iz bu. Birebir vakitte heykelin ardında da Kenan Ali Yontunç’un imzası var. Bu heykel güvenlik vazifelileri ve kameralar tarafından korunuyor.” diye konuştu.