Türkiye’den değerli başarı! Tam 46,5 milyar dolara ulaşıldı

Cezayir’in Oran kentinde bir Türk firmasının demir çelik sanayi Cezayir üretim tesisini gezen ve yetkililerden bilgi alan Oktay, akabinde tesiste çalışan Türk çalışanlarla buluştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Oktay, Afrika’nın en büyük demir-çelik tesisine emeğiyle güç veren çalışanlarla bir ortada olmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

5 ASIRLIK TARİHİ BAĞLARA SAHİP

Oktay, Türkiye ve Cezayir’in 5 asırlık tarihi bağlara sahip olduğunu belirterek, dost ve kardeş ülke Cezayir ile ilgilere azami kıymet atfettiklerini aktardı.

Türkiye’nin Cezayir ile bağlarının yalnızca iki ülkenin değil, bulunduğu bölgenin barış, istikrar ve refahı bakımından vazgeçilmez olduğunun altını çizen Oktay, şunları söyledi:

“İki ülke ortasındaki bağlar, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Cezayir Cumhurbaşkanı Sayın Abdülmecid Tebbun’un önderliklerinde giderek daha da gelişiyor. Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Sayın Tebbun’un ülkemizi ziyareti ve Sayın Cumhurbaşkanımızla gerçekleştirdiği temaslar, akabinde katıldığımız iş forumundaki sinerji, bunu net olarak göstermiştir. Bağlarımızda yakalanan ivmenin sürmesi için iki ülke iş insanlarının iş birlikleri ve bu iş birliklerinde hissesi olan tüm çalışanın tek tek öyküleri, kıymetli ve tesirlidir. Dünyada ayak basılmamış yer bırakmayan, dış yatırım yapan ve pek çok ülkede istihdam oluşturan özel kesimimizle gurur duyuyoruz. Bizi dünyanın dört bir yanında temsil eden siz çalışanlarımızla gurur duyuyoruz. 2021 yılı sonu itibariyle ülkemiz firmalarının yurt dışında gerçekleştirdikleri yatırımın sermaye durumu 46,5 milyar dolara ulaşmıştır. Kuzey Afrika ülkelerinin toplam içerisindeki hissesi yüzde 4,1 seviyesindedir.

5 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Bugün Cezayir’deki Türk yatırımları 5 milyar dolara ulaşmış durumda, hala de artarak devam etmektedir. Bu Türkiye’nin de büyüklüğünün bir göstergesidir. Kâfi mi? Yetmez. Yapılan yatırımları görüyoruz. Şimdiye kadar yapılan yatırımların bir bu kadarını daha devam eden tesislerde görüyorsunuz. 2 milyar dolarlık ek bir yatırımdan bahsediyoruz. Bir Türk iş beşerinin çalışanlarıyla birlikte bir öbür kardeş ülkede kurduğu çok güçlü bir bağdır bu. Bir diğer kardeş ülke üzerinden dünyaya açıldığı öteki bir çizgi merkezdir ve ülkenin ihracatının 4’te 1’ini bir Türk firmasının gerçekleştiriyor olması süper bir gurur kaynağıdır. O denli bir tesiste çalışıyorsunuz ki, burada sizin emeğiniz var. Geçtiğimiz köprüde, hava yolunda, kara yolunda, demir yolunda, etrafta gördüğünüz tüm dünyada sizin bir halde emeğiniz var.”

“ÜLKEDE FAALİYET GÖSTEREN 1400’DEN FAZLA TÜRK ŞİRKETİ VAR”

Oktay, Cezayir’in Türkiye ile bir hür yahut tercihli ticaret muahedesi olmaksızın Türkiye’nin Afrika’daki yatırımlarının büyük kısmına mesken sahipliği yaptığına dikkati çekerek, “Bir de düşünün tercihli ticaret mutabakatını imzaladığımızı yahut özgür ticaret muahedesini imzaladığımızı önümüzde hiç kimse duramaz.” dedi.

Cezayir’in ve Türkiye’nin gelişmesini istemeyenlerin, bunun önüne bir pürüz, set çekmeye çalışacağını bildiklerini kaydeden Oktay, şunları lisana getirdi:

“Buna karşın biz bu birlikteliği gerçekleştireceğiz. İki büyük gücü bir ortaya getireceğiz ve inşallah bu kalkınma atağını hem Türkiye’den hem Cezayir’den hem Afrika kıtasından tüm dünyaya duyuracağız. Önümüzde hiç kimse duramayacak. Ülkede faaliyet gösteren 1400’den fazla Türk şirketi, 30 bini aşkın Cezayirli kardeşimize de istihdam sağlıyor. Cezayir’deki en büyük yabancı yatırımcı, petrol ve doğal gaz hariç tutulduğu vakit ne memnun ki bizim ülkemizdendir. Tosyalı Holding, Tayal SPA ve Hayat Kimya üzere ülkemizin dalında başkan firmalar Cezayir’de farklı kesimlerde kıymetli yatırımlarda bulunmakta, ülkenin ihracatına da katkı sağlamaktadır. Cezayir idaresi de şirketlerimizin Cezayir iktisadı için taşıdığı ehemmiyetin farkında. İnşallah önümüzdeki periyotta, mevcut tabloyu daha da büyütecek, karşılıklı yeni yatırım projeleriyle bu sayıları daha da ileriye taşıyacağız.”

“BU TESİS, GİRİŞİMCİLERİMİZİN UFKUNA VE VİZYONUNA DAİR ÜMİT VERİCİ BİR ÖRNEKTİR”

Fedakar ve özverili çalışanların emekleriyle kaliteli eserlerin, rekabetçi fiyatları ve güvenilirlikleriyle giderek çok daha fazla takdir topladığının altını çizen Oktay, ülkenin en büyük demir-çelik üreticisi olan firmanın Cezayir iktisadına büyük katkı sunan muazzam tesisin Türk iş dünyası için bir emsal teşkil ettiğini söyledi.

Oktay, Cezayir’deki en büyük yabancı yatırımı teşkil eden bu tesisin, girişimcilerin ufkuna ve vizyonuna dair ümit verici bir örnek olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Tosyalı üzere örneklerin artması için gereksinim duyulan, işte buradaki heyecan ve motivasyondur. Ülkemizin aydınlık yarınlarına olan inancımızı güçlendiren bu dinamizmdir. Türkiye kendi sonları içine kapanmış bir ülke değildir. Dost ve kardeş coğrafyalarda ekonomik, toplumsal ve kültürel bağlarımızı daha da güçlendiriyoruz, güçlendirmeye de devam edeceğiz. Global ölçekte iş yapan firmalarımızın sayısının artmasına takviyelerimizi Cumhurbaşkanımız liderliğinde sürdüreceğiz. Türkiye’den, ailelerinizden ve sevdiklerinizden uzakta, alın teriyle ekmeğinizi kazanmak için çaba gösteriyorsunuz. Sizlerin buradaki varlığı bizim için gurur kaynağıdır. Tosyalı markasının buradaki başarısı, sizlerin emekleriyle mümkün olmaktadır. Hepinizin sıhhati, selameti ve talepleri için Büyükelçiliğimizin kapısı sizlere her vakit açık. İnşallah yakın bir vakitte faaliyete geçecek Oran Başkonsolosluğumuzla da devletimizi daima yanı başınızda bulacaksınız. Böylelikle her türlü konsolosluk süreçlerinizi Oran kentinde gerçekleştirme imkanına kavuşacaksınız. Geçtiğimiz haftalarda Oran-İstanbul seferleri de yine başladı. İnşallah en kısa müddette gerek uçuş sayılarında, gerekse de bilet fiyatlarında salgın öncesi kaidelerini tekrar yakalayacağız.”

AKDENİZ OYUNLARI

Türkiye’nin 19’uncu Akdeniz Oyunları kapsamında, 321 atletle Cezayir’de bulunduğunu aktaran Oktay, okçuluktan biniciliğe, halterden güreşe 24 farklı branşta temsil edileceğini belirtti.

Oktay, en büyük temennisinin sportmenlerin Akdeniz Oyunları podyumunda, İstiklal Marşı’nı gururla dinletmesi ve ay yıldızlı bayrağı en üstte göndere çekmeleri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Müsabakaları takip ederek bu heyecana ortak olacağınıza kuşkum yok. Atletlerimiz, Oran’da alana, ringe, mindere çıktığında yüreklerimiz daima birlikte onlarla atacak. Türkiye Akdeniz Oyunları kafilesinin her bir üyesine muvaffakiyetler diliyorum. Hepinizin emeğine, yüreğine sıhhat. Yalnızca Cezayir’de değil tüm Afrika’da Türk girişimcisinin prestijini en hakikat biçimde temsil ediyorsunuz. Bu vesileyle bu tesisi kurmaya yönelik azim ve uğraşlarından ötürü Tosyalı Holding İdare Heyeti Lideri Sayın Fuat Tosyalı’yı, grubunu ve siz bedelli çalışanları bir defa daha tebrik ediyorum. Önümüzdeki devirde Cezayir’deki Türk yatırımlarının güç, sürdürülebilir güç, madencilik, bankacılık, tarım ve sıhhat dallarında de ağırlaşmasını bekliyoruz.”