Türkiye deniz üstü rüzgar gücünde tedarik zinciri merkezi olabilir

Denizüstü Rüzgar Gücü Derneği (DÜRED) İdare Şurası Lider Yardımcısı Veli Bilgihan Yaşacan, Türkiye’nin dünyadaki deniz üstü rüzgar gücü potansiyeli yüksek alanlara yakın bir coğrafyada bulunduğunu belirterek, “Türkiye, deniz inşaatları dahil olmak üzere tedarik zincirinde merkez haline gelebilir. Offshore rüzgar santrali kurmak isteyen ülkeler, tüm ekipmanlarını Türkiye’den tedarik edilebilir.” dedi.

Yaşacan, Dünya Rüzgar Günü kapsamında yaptığı değerlendirmede, deniz üstü projelerin en az 500 megavattan başladığını, bu ölçekte projeler için devletin de yer aldığı konsorsiyum yapılarının oluşturulmasının mümkün olduğunu söyledi.

Türkiye’nin 70 gigavatlık deniz üstü potansiyelinin 20 gigavatının Ege ve Marmara Bölgesi’nde bulunduğunu belirten Yaşacan, şunları kaydetti:

“Deniz üstü rüzgar gücü Türkiye’nin kullanılmayan lakin büyük potansiyel barındıran bir alanı. Dünya genelinde güçte iş modelleri ve muhtaçlıklar çerçevesinde yenilenebilir güçte yeni yaklaşımlar deneniyor. Yalnızca rüzgardan güç üretmek değil, hidrojen üretiminde de rüzgar kullanılıyor. Türkiye’de yeşil hidrojen üretiminde faal olarak bu santraller kullanılabilir.”

YEŞİL GÜCÜN ÇEŞİTLENDİRİLMESİNE EĞİLİM VAR

Yaşacan, dünyada ve Türkiye’de yeşil gücün çeşitlendirilmesine yönelik bir eğilim olduğuna işaret ederek, “Dünya genelinde deniz üst rüzgar güç piyasası karasal rüzgar gücü piyasasına nazaran daha süratli büyüyor. Yunanistan, deniz üstü rüzgar gücü kurulumunda 2 gigavat kapasiteli amaç belirledi. Bizim de buna emsal bir gaye açıklamamız gerekiyor ki, yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çeksin, verimli yatırım ortamı ve tedarik zinciri yapıları oluşsun.” diye konuştu.

Türkiye’nin dünyadaki deniz üstü rüzgar gücü potansiyeli yüksek alanlara yakın bir coğrafyada olduğunu aktaran Yaşacan, “Hazar Denizi, Kızıldeniz ve Karadeniz’de offshore potansiyeli var. Türkiye deniz inşaatları dahil olmak üzere tedarik zincirinde merkez haline gelebilir. Offshore rüzgar santrali kurmak isteyen ülkeler tüm ekipmanlarını Türkiye’den tedarik edilebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Küresel Rüzgar Gücü Kurulu’na nazaran, geçen yıl dünyadaki elektrik üretiminin yüzde 5’i deniz üstü rüzgar santrallerinden karşılandı. Global deniz üstü rüzgar gücü kapasitesi geçen yıl sonunda 6,1 gigavat artarak 35,5 gigavata ulaştı.

Konseye nazaran, deniz üstü rüzgar gücü kapasitesi 2025’te yıllık 20 gigavat artış oranını aşacak. Birebir periyotta deniz üstü rüzgar gücünün, toplam elektrik konseyi gücündeki hissesi ise yüzde 20’ye yükselecek.

KAYNAK: AA