TFF Genel Kurulu’nda sürpriz yok! 1 yıllığına Mehmet Büyükekşi…

309 delegenin 209’u oy verdi, tek aday olarak seçime giren Mehmet Büyükekşi, 158 oyla, 2023’e kadar Türk futbolunun yeni işvereni oldu; idaresine, “Formalarınızı dışarıda bırakın” diye seslendi.

Türk futbolunda Mehmet Büyükekşi devri dün resmen başladı. Ankara’da yapılan Türkiye Futbol Federasyonu harika seçimli genel konseyinde Büyükekşi tek adaydı. Tüzük gereği 1 yıllığına seçilen yeni idare, son yedi seçimin en düşük oyunu aldı. 309 delegenin 219’u genel konseye katıldı, bunların 209’u oy verdi.

Verilen oyların 158’i geçerli, 58’i ise geçersizdi. Mehmet Büyükekşi’nin ayrıyeten oylanan idare şurası listesi ise 133 geçerli, 35 geçersiz oyla kabul edildi.

ÜÇ ÖNCELİKLİ BAŞLIK VAR

Seçim öncesi genel heyete, “Kuş çift kanatla uçabilir. Biz hiçbir şeyi kulüplere karşın yapmayacağız. Bir arada karar alacağız” diyen Büyükekşi, sonuç açıklandıktan sonra şu sözleri kullandı: “Üç acil problemimiz var; yayın ihalesi, yabancı kontenjanı ve transfer limitleri… Deplasman seyircisi yasağını kaldıracağız. İdare heyetiyle az sonra konuşacağım. Herkes bir grup tutabilir ancak herkes formalarını kapının dışında bırakacak. Bunu yaparsak sonuçları hoş olur.”

KADIN DEVRİMİ

TFF İdare Şurası’na tarihte birinci defa bayan üyeler girdi. Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi bağlantıcı İdil Karademirlidağ Suher ile Fenerbahçe yöneticisi Nüket Küçükel Ezberci kelam konusu isimler. Ezberci, Fenerbahçe idaresinden ayrılacak.

KURULLARA İSTİFA ÇAĞRISI

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, federasyon konseylerine istifa davetinde bulundu. Davet üzerine Tahkim Şurası Lideri Murat Balcı ile üyelerin, istifa ettikleri belirtildi.

İLK REAKSİYON ERTEKİN’DEN

Yönetim şurası asil listesinde olması beklenen Alpaslan Baki Ertekin, yedek listede olmasına Twitter hesabından reaksiyon gösterdi. Ertekin, “Asil üye olması için ismi bildirilen kişi yedeğe yazılacaksa kesinlikle onayı alınır. Bu bir nezakettir” dedi.

HAKEMLERE YAPAY ZEKA

Mehmet Büyükekşi, hakemlerin performansını artırmak için yapay zekayı kullanacaklarını vurguladı, “Hakemleri tartıştırmak yerine, aldıkları puanları kamuoyuyla paylaşacağız. Ödül ve ceza sistemini değiştireceğiz” dedi. Büyükekşi, evvelki idarenin beIN Sports’la bir yıllık mutabakata vardığını, 2 milyar 50 milyon TL’lik sayısı üst çıkarmaya çalışacaklarını söyledi.