Tekrar başa mı dönüyoruz? Prof. Dr. Müftüoğlu: Kovid-19 dalgasının ayak sesleri giderek netleşiyor

Koronavirüs hadiseleri artışa geçti. Hürriyet muharriri Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, “Rakamlar net ve açık olarak bizi uyarıyor ve yeni bir KOVID-19 dalgasının ayak sesleri giderek netleşiyor” diye konuştu. “Hepimizin önemli bir tehdit altında olduğumuzu bilmemiz gerekiyor.” diyen Müftüoğlu, alınabilecek en kıymetli önlemin şehiriçi ve şehirlerarası toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğunun geri getirilmesi olduğunu belirtti.

Prof. Müftüoğlu şu tabirleri kullandı:

“Hepimizin ‘rehaveti bir yana bırakıp’ hâlâ önemli bir tehdit altında olduğumuzu bilmemiz ve tedbirleri elden bırakmamız gerekiyor. Doğal ki ‘hatırlatma dozu aşılarımızı olmak’, bu önlemlerin en değerlilerinden biri. Lakin unutmayalım ki aşılar bizi hastalıktan yüzde 100 korumuyor. Bu nedenle bulaşmayı önleyici, virüsün yayılmasını azaltıp virüs kapmamızı engelleyici önlemleri de hep gündemde tutmamız gerekiyor. Bu nedenle toplumumuzu tekrar ve süratle -özellikle riskli grupları- ‘hatırlatma dozu aşılarını yaptırmaları’ konusunda uyarmalıyız lakin yalnızca bu tedbirin kâfi olmayacağını da unutmamalıyız.

Alınabilecek en tesirli ve öncelikli tedbirlerin başında ise ‘şehiriçi ve şehirlerarası toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğunun tekrar gündeme getirilmesi’ olduğunu bir kenara not etmeliyiz.”