SEC Başkanı Uyardı: Bu Çizgi Aşılırsa Baskılar Artar!

SEC Başkanı, bir çizgi çekti ve bunu aşması halinde yapay zekaya darbe vurmaya söz verdi. Yaptığı açıklamalara göre SEC Başkanı Gary Gensler, yapay zeka ekosistemini yakından izliyor. Bu doğrultuda, komisyonun herhangi bir piyasa manipülasyonu çabasını çökerteceğini söylüyor.

SEC Başkanı yapay zeka düzenlemesi hakkında konuştu!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yaptırım eylemleri sınır tanımıyor. Bu sefer de Yapay Zeka (AI) gibi gelişmekte olan teknolojiler artık komisyonun radarına girdi.

SEC Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz günlerde yapay zekanın piyasa dinamiklerine müdahale etme ve bozma potansiyelden bahsetti. Ancak, bu durumun SEC’in gazabını çekeceğini belirtti. Bu hafta başında Ulusal Basın Kulübü önünde konuşan Başkan, korkunç aktörlerin ABD piyasalarını etkilemek ya da halkı korkutmak için yapay zekayı kullanmaya çalışabileceğini söyledi. Bununla birlikte, bunun da komisyondan uygun bir yanıt alacağını kaydetti. Gensler, çoğu insanın düştüğü çelişkinin aksine, ‘menkul kıymetler yasalarına göre, dolandırıcılığın hangi biçimde olursa olsun dolandırıcılık olduğunu’ belirtti. Bu bağlamda SEC Başkanı, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

Kötü niyetli aktörler yapay zekayı şirketlerimizi etkilemek ya da halkı korkutmak için kullanmaya çalışabilir. Hata yapmayın, menkul kıymetler yasalarına göre dolandırıcılık dolandırıcılıktır. SECGov, yatırımcıları, sermaye oluşumunu veya daha geniş anlamda piyasaları tehdit edebilecek her türlü dolandırıcılığı tespit etmeye ve kovuşturmaya odaklanmış durumdadır.

Yapay Zeka ekosistemi yeni yeni şekilleniyor. Ancak OpenAI’nin piyasaya sürdüğü sohbet bot’u ChatGPT’nin ardından bu alanda çok belirgin bir benimseme ve büyüme gördük. ChatGPT’nin ortaya çıkışı, yapay zekanın yapabileceklerinin bir sınırı olmadığını kanıtladı. Uzmanlar, önümüzdeki birkaç yıl içinde, gözlemlenen belirgin sınırların ve aşılamaz görünen bu tür önceki kullanım durumlarının yapay zeka tarafından çözülebileceğini söylüyor.

Bu arada, ChatGPT’nin hem Tıp hem de Hukuk sınavlarını iyi bir marjla geçti. Bu yüzden, finans piyasasını sömürmek için botları eğitme olasılığı yüksek. Bu nedenle SEC, dikkat çekici bir şekilde kaşlarını çatacağını söyledi. SEC Başkanı, ajansın piyasaların istismar edilebileceği veya zarar görebileceği her yolu belirlemek ve failleri buna göre kovuşturmak için elinden geleni yaptığını belirtti.

Kripto ile ilgili çatışmalar devam mı edecek?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, kripto ekosistemindeki bir çok oyuncuyu çökertti. Şimdi de yapay zeka hizmet sağlayıcılarını çökertmeyi planlayıp planlamadığı belirsizliğini koruyor. Geçtiğimiz yıl SEC için özellikle yoğun geçti. Çünkü Kraken kripto borsasnına dava açtı ve anlaştı. Şu anda sırasıyla kripto trade devleri Coinbase ve Binance ikilisine karşı aktif bir davası var.

Ripple ve SEC davasındaki son XRP kararı sektör için oldukça önem arz ediyor. Çünkü, kripto dünyası yakın gelecekte diğer yaptırım eylemlerini şekillendireceğini düşünüyor. Bu bağlamda, çok önemli bir emsal teşkil ettiğini yönelik genel bir kanı var. Yapay zekâ sektörü henüz yeni filizleniyor. Ancak, paydaşlar yakında Blockchain ekosistemindekilere katılarak bu gelişmekte olan teknolojilere rehberlik edecek özel bir düzenleme çağrısında bulunabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx