SADAT’ın ortağından Kılıçdaroğlu açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski danışmanı Adnan Tanrıverdi tarafından kurulan SADAT’ın kapısına dayanarak, “Önünde bulunduğumuz SADAT paramiliter bir kuruluştur… Burası terörist yetiştiren bir kurumdur. Seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliği sarsacak rastgele bir şey olursa sorumlusu burasıdır ve Saray’dır” açıklamasının yankıları sürüyor. Seçim öncesinde iç karışıklık çıkaracağı tarafındaki savlar sonrasında gözler SADAT’a çevrildi.

Kurumun ortaklarından ve idare heyeti üyelerinden Mehmet Naci Efe, BirGün’den İsmail Arı’nın sorularını yanıtladı.

Silahlı kümelere eğitim veriyor musunuz?

Ben SADAT’ın ortaklarından biriyim ve idare konseyindeyim. İnternet sitesinde eğitim verildiği yazsa da eğitim vermiyoruz. ASELSAN’ın, Makina Kimya Endüstrisi’nin (MKE) ürettiği eserleri, yurt dışında müttefik olduğumuz ve ülkemizin müsaade verdiği ülkelere götürüp satıyoruz.

ASELSAN ve Makine Kimya ürettiği silahları ve mühimmatları neden kendisi direkt satmıyor? Siz neden aracısınız?

ABD’nin bu türlü 77 tane şirketi var. Türkiye’de bu türlü şirketler var lakin bir formda SADAT’ın üzerine gidiliyor. Mesela Suudi Arabistan beş tane Amerikan şirketinden hizmet alıyor. Kara, hava kuvvetleri için hatta Mekke ve Medine’nin güvenliği için de bu türlü hizmetler alıyorlar.

SADAT askeri mühimmat satışı mı yapıyor?

Örneğin; bir müttefik ülke bizden teklif istiyor ve biz her yere yazıyoruz. Dışişleri Bakanlığı’na yazıyoruz, ‘Bu ülke bizden teklif istedi’ diyoruz. ‘Tamam, kasvet yok’ denirse, örneğin MKE’nin eserini istemişse onlarla bir ortaya getiriyoruz. Sonra ‘Ben bunu nasıl kullanacağım?’ diye sorduklarında da anlatıyoruz. SADAT, Türkiye’den müsaadesiz teklif dahi vermedi. Ben vatanımda üretilen eseri Afrika ülkelerinde, İslam ülkelerinde pazarlayan ve satan bir kurum haline geliyorum. Parasız hizmet veriyorum ne hoş.

Dışişleri Bakanlığı’nın müsaade vermediği oldu mu?

Biz şimdiye kadar dertli bir ülkeye teklif vermedik.

İnternet sitenizde gayrinizami harp eğitimi (pusu, baskın, yol kapaması, sabotaj) verdiğinizden bahsediyorsunuz. Bu eğitimleri verdiniz mi?

Biz yalnızca fikir veririz. ‘Şunu bu türlü böyle yapacaksınız’ deriz. Şu ana kadar da mutlaka yapmadık. Bizden teklif isteyenler oldu lakin yapmadık.

UYGUN Parti Önderi Meral Akşener SADAT’ın Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları olduğunu argüman etmişti. Yurt içinde ve yurt dışında silahlı yahut silahsız eğitimler veriyor musunuz?

Türkiye’de ve dünyada rastgele bir ülkede eğitim vermedik ve verilmeyecek de. Bu bizim işimiz değil zira. Biz yalnızca danışmanlık ve proje firmasıyız. Projeyi hazırlarız, ‘Bunu buradan alacaksınız, bunun kullanımı bu formda oluyor, atış alanlarını bu türlü, eğitim alanlarınız şu halde kurun’ deriz.

Siz hangi ülkelerle iş yapıyorsunuz? Libya’yla iş yaptığınız biliniyor…

Libya’da biz rastgele bir hizmet vermiyoruz. Bizden teklif istediler lakin biz hizmet vermedik. Sudan’dan teklif istediler ve orada danışmanlık hizmeti veriyoruz. Verdiğimiz hizmet şu, oradaki silahlı kuvvetlere askeri tesisler inşaatı yapılması için bir proje hazırladık. Onu da bir inşaat firmasıyla birlikte danışmanlık hizmeti vererek yaptık. Cüret parkuru dediğimiz, atlama, zıplamayla ilgili bir sportif faaliyet alanı yapıldı. Biz öteki hiçbir ülkede eğitim, hizmet vermedik. Keşke verebilsek ama…

Bütün bunlardan ne kadar kazanıyorsunuz?

Keşke milyon dolarlar kazansaydık da biz de bu ekonomik krizde sıkıntı durumda olmasaydık.

SADAT’ı nasıl kurdunuz?

Bizim Adaleti Savunanlar Derneğimiz diye bir derneğimiz var. Subay ve astsubaylardan oluşan bu derneğin de bin, bin 500 tane üyesi var. İlan ettik, gelin ortak olun dedik. Türkiye’de hiçbir faaliyet alanı ve hizmeti yok bu şirketin. Beylikdüzü’ndeki ofisin dışında da hiçbir ofisi yok. Ofisimizde çalışan takım ise idare konseyi lideri ve sekretaryasından oluşuyor. Öbür çalışanımız yok.

CHP Önderi Kılıçdaroğlu kapınıza dayandı, “Önünde bulunduğumuz SADAT paramiliter bir kuruluştur. Burası terörist yetiştiren bir kurumdur” dedi. Neden Kılıçdaroğlu’nu kabul etmediniz, görüşmediniz?

Ben idare şurası üyesiyim. Beni arayan olmadı, lideri arayan olmadı, Adnan paşayı (Tanrıverdi) arayan olmadı… Lider (Kılıçdaroğlu) bizi arasa, biz ‘Baş tacısınız’ deriz. Alırız içeriye kahve ısmarlarız… Arasalar birinci evvel ben giderim.

SADAT’ı 10 yıl evvel kurdunuz ve 10 yıldır SADAT ülke gündeminden düşmüyor. Neden SADAT’la ilgili tezlerin gerisi arkası kesilmiyor?

10 yıldır bir kişi bir doküman göstermedi. Bizim kapımız yargıya, emniyete ve tüm kamu kurum ve kuruluşlara açık…

Hiç SADAT yahut ortakları hakkında soruşturma açıldı mı?

Hayır, hiçbir soruşturma açılmadı. 10 yıldır yazılıyor çiziliyor, biz de dava açıp hepsinden tazminat alıyoruz. Biz yerli, ulusal ve vatanseverlerden oluşan bir takımız ve ticaret yapıyoruz.

SADAT’ın 15 Temmuz darbe teşebbüsündeki rolü neydi?

Her Türk vatandaşı üzere bizim 3-5 tane çalışan vatandaşımız çıkıp sokaklarda münferiden ülkesini savunmuştur. Yani rastgele bir tertip yok.