Rusya’nın vanaları büsbütün kapatma ihtimali Avrupa’yı huzursuz ediyor

Rusya ve Ukrayna ortasında yaşanan savaş sebebiyle Avrupa’ya doğal gaz akımını adeta bir koz olarak kullanan Rusya, birçok ülkeye gaz kışını kesmişti.

Haziran ayında Rus devletine bağlı doğalgaz şirketi Gazprom, Kuzey Akımı 1 boru sınırının toplam kapasitesinin yüzde 40’ı oranında kullanıldığını açıkladı. Gazprom, Almanya merkezli Siemens şirketinin boru için gerekli türbinleri göndermekte geciktiğini söyledi.

Bunun üzerine Kanada hükümeti, tamir edilmiş Siemens türbinlerini Almanya’ya yıl sonuna kadar göndereceğini açıkladı. Fakat Ukrayna, Rusya’ya uygulanan yaptırımların es geçildiğini söyleyerek bu kararı kınadı.

Rusya’nın doğalgaz vanalarını tekrar açmaması kelam konusu

Almanya’nın Rus gazından büsbütün uzaklaşma taahhüdüne ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlangıcından bu yana Rus gazına bağımlılığını yüzde 55’ten yüzde 35’e düşürmesine karşın yetkililer, gaz tedariğinin önümüzdeki aylarda tekrar başlatılmamasından telaşlı.

BBC Türkçe’nin haberine nazaran, boru çizgilerinde yaz aylarında buna misal tamirat ve bakım çalışmalarının yapılması olağan, lakin Ukrayna’daki savaş ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlar yüzünden bu yıl yaşanan durum farklı.

Rusya’nın doğalgaz musluğunu tekrar açmama ihtimali Almanya’nın yanı sıra İtalya üzere öbür ülkeleri de etkiliyor.

İtalyan güç şirketi Eni, Rusya’dan mevsim normallerinin altında gaz alabildiğini belirtti.

“Ülkeler bu duruma hazır olmalı”

Uluslararası Güç Ajansı Yöneticisi Fatih Birol ise Haziran’da yaptığı açıklamada Rusya’nın Avrupa’ya gaz tedariğini büsbütün kesebileceği ve ülkelerin buna hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı.

Rusya şimdiye kadar Polonya, Bulgaristan, Hollanda, Danimarka ve Finlandiya’ya yeni ödeme planına uymadıkları gerekçesiyle doğal gaz tedariğini kesti.

Avrusturya ve Çek Cumhuriyeti ise doğalgazlarının bir kısmını Kuzey Akım 1 çizgisinden, başka kısmını ise Ukrayna’dan gelen bir boru çizgisinden alıyor.

Almanya’da ekonomik gerileme yaşanabilir

Rusya’dan çıkarak Baltık Denizi’nin altından geçip direkt Almanya’daki Lubmin’e ulaşan bin 200 kilometre uzunluğundaki Kuzey Akım 2 sınırı projesi için yaklaşık 11 milyar dolar harcandı.

Ancak Ukrayna’daki savaş sebebiyle bu çizgi kullanıma açılmadı.

Rusya’nın gaz tedariğini büsbütün kesmesi durumunda sanayide gaza büsbütün bağımlı olan Almanya’da süratle ekonomik gerileme yaşanabileceği düşünülüyor.

Bazı eserlerde kıtlık bekleniyor

Alman basınında yer alan haberlere nazaran uzmanlar gübre, ilaç, deterjan ve kozmetik eserlerinde kıtlık yaşanabileceğini söylüyor.

Alman kamu yayıncılık kuruluşu ZDF’ye nazaran Almanya’nın doğalgaz depolama tesisleri şu anda yalnızca yüzde 64 oranında dolu.