Pendik’teki otel yangını: 6 şüpheli serbest bırakıldı

Pendik’te 24 Mart’ta çıkan otel yangınında üç kişi hayatını kaybetti, iki kişi de yaralandı. Yangınla ilgili yürütülen soruşturmada, altı kişi adliyeye sevk edildi.

Hakim karşısına çıkan şüphelilerden Cihan Şah ve Murat Şah ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı uygulanarak serbest bırakılırken, diğer dört şüpheli ise yurt dışı çıkış yasağı ve karakola giderek imza atma şeklindeki adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

OTELİN RUHSATI YOK

DHA’nın haberine göre, oğu Mahallesi’nde 24 Mart Cuma Günü çıkan yangında iki kişi hayatını kaybetmişti. Yangında üç kişi de yaralanarak hastanede tedavi altına alınmıştı. Hastanede tedavi altında bulunan Tuğba Üstündağ yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Yangında hayatını kaybedenlerin isimleri Tuğba Üstündağ, İbrahim Duran ve Feyzullah Canyetim olarak açıklandı. Yangın sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında ön rapor hazırlandı. Hazırlanan ön raporda ise yangının otelin bodrum katında bulunan bir elektrikli sobanın kumaşı tutuşturmasından dolayı meydana geldiği ortaya çıktı. Ayrıca otelin doğal gaz tesisatının da olmadığı raporda yer alırken, otelin ruhsatının da olmadığı öğrenildi.

Yangınla ilgili yürütülen soruşturmada, şirket ortağı C.S. ve otel işletmecileri H.S., M.S., S.S. ve otel çalışanı A.A. gözaltına alındı. Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ ve ‘mühür bozma’ suçlarından adliyeye sevk edildi. Yapılan çalışmalar sonucunda 1 şüpheli daha yakalanarak adliyeye sevk edildi.

SAVCILIK TUTUKLAMA TALEP ETTİ

Şüpheli Cihan Şah hakimlikteki sorgusunda, “Benim yangınla ilgili herhangi bir ilgim yoktur. Cezaevindeyken tüm yetkilerimi kardeşim Murat Şah’a devrettim. Cezaevinden çıktıktan sonra psikolojik sorunlar nedeniyle bu işlerle hiç ilgilenmedim. Yangın anında da olay yerinde değildim. Olayda ihmalimin olduğunu düşünmüyorum. Suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum. Tutuksuz yargılanmayı talep ederim” dedi.

Şüpheli Murat Şah ise, “Cihan ağabeyim cezaevinde olduğu için bu sürecin devam etmesi gerekiyordu. O yüzden ağabeyim oteli bana devretti. Bu devir işlemi geçen sene ocak sonu veya şubat ortasında gerçekleşti diye hatırlıyorum. Yangın günü ablamlardaydım. Ablamın haber vermesi üzerine olay yerine gittim. Otelde o gece sorumlu olarak Ayşe Arslanşen bulunuyordu. Yangınla ilgili olarak bana elektrikli sobadan kaynaklı olabileceğini söyledi. İhmalim ve kusurum olduğunu düşünmüyorum. Ben de mağdur oldum. Tutuksuz yargılanmayı talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Şüpheliler savcılık ifadelerinin ardından tutuklanma talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Şüpheliler işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*