Patates ve soğanda planlama düzgün yapılmalı

Yaz mevsiminin sürmesi ve Kurban Bayramı sonrası sebze-meyve fiyatları düşerken, kış sofraları için patates, soğan için eylül ayı hasadına işaret edildi. Yaz bitene kadar tüm meyve ve zerzevat eserlerinde bayram sonrası yaşanan gevşemenin devam etmesi bekleniyor. Bu beklenti Anadolu genelinde sera dışı eserlerinin tüketim zincirine dahil olacağı öngörüsünden lisana getiriliyor.

TÜRKİYE’DE MUHTAÇLIK ARTIYOR

Kış öncesi patates, soğan üzere eserler için de planlamanın bugünden yapılması öneriliyor. Kış aylarına girecek Türkiye için tarım planlama ve yönlendirmenin en yanlışsız halde yapılması gerektiğinin ehemmiyetini belirten uzmanlar, Türkiye’nin geçtiğimiz yıla nazaran gereksinimine 5 milyon tonun üstünde patatese 2,5-3 milyon ton civarı soğana muhtaçlığı bulunduğu belirtiliyor. Artan nüfus ve besin krizi de göz önüne alınarak bu hesaplamaların düzgün yapılıp buna nazaran bir yönlendirme sistemi gerçekleştirilmesi gerekiyor.
Yüksel Tavşan

ÖNLEM BUGÜNDEN ALINSIN

Türkiye Halciler Federasyonu Lideri Yüksel Tavşan, Kış aylarında da ucuza zerzevat tüketebilmek için tedbirler alınması gerektiğini söyledi. Taşvan, “Bahar periyoduna yani mayıs ayına kadar yiyeceğimiz eserler, eylül ayında hasadı yapılacak olanlar. Orada kasvetler yaşamamak için tedbirler artırılmalı. Kış boyunca eser fiyatlarında yükselmeler olabilir. Zira dünya besin krizi ile karşı karşıya. Türk mutfağının temel taşı olan patates, soğan ve domates için planlama ve dayanakların artırılması gerekiyor” dedi.