Murat Emir Kimdir? CHP Ankara 2. Bölge 1. Sıra Milletvekili Adayı Murat Emir’in Biyografisi

14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve 28. dönem milletvekili seçimlerine az bir zaman kaldı. Siyasi partiler ise çalışmalarını hızlandırdı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin büyükşehir milletvekili adayları da belli olmaya başladı. İsmi açıklanan milletvekili adayları hakkında yapılan araştırmalar da hız kazandı. Aday listesinde Ankara 2. bölge 1. sırada yer alan Murat Emir hakkında yapılan araştırmalar da artış gösterdi. Peki Murat Emir kimdir, nerelidir?

İşte detaylar…

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerine az bir zaman kaldı. Cumhuriyet Halk Partisi ise aday listelerini açıkladı. Ankara listelerinde yer alan Murat Emir hakkında yapılan araştırmalar da hız kazandı.

Murat Emir Kimdir?

Murat Emir, 1969 yılında Malatya’da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Ankara İncirli Lisesi’nde tamamlamıştır. 1985 yılında mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanmıştır. Emir, 1992’de lisans eğitimini tamamlamıştır. 

Emir, 1992-1996 yılları arasında Ankara Hastanesi’nde Göz Hastalıkları alanında uzmanlığını almıştır. Murat Emir çeşitli hastanelerde çalıştıktan sonra 2005 yılında görevinden istifa ederek Özel Emir Göz Hastalıkları Merkezi’ni açmıştır. 

Murat Emir, 2008 yılında Heidelberg Üniversitesi’nde “Lazer Fiziği” alanında yüksek lisans yapmıştır. Bir yandan doktorluğa devam eden Emir, 2005-2009 yılları arasında ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. 

2013 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik bölümünde “Sağlık Hukuku” ile ilgili yazdığı tezle doktora programını bitirmiş ve Bilim Doktoru unvanını almıştır.

Murat Emir’in Siyasi Kariyeri

Gençlik yıllarından itibaren Cumhuriyet Halk Partisi’nin Gençlik Kolları’nda aktif olan Murat Emir, 2014 yerel seçimlerinde CHP Keçiören Belediye Başkanlığına aday gösterilmiştir. 

Emir, Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde ilk kez mecliste görev almıştır. 25-26 Temmuz 2020’de gerçekleştirilen 37. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayında ise Parti Meclisi üyesi seçilmiştir ve aynı zamanda Anayasa Komisyonu üyeliğini yerine getirmektedir.

Murat Emir, 28. dönem milletvekilliği seçimlerinde ise Ankara 2. bölge 1. sıra milletvekili adayı gösterilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir