Milanolu Stawan Müslüman olup Siirt’e taşındı

İtalyalı 32 yaşındaki Stawan Stefano, Milano’da yaşarken, üniversiteyi tamamladıktan sonra Belçika’nın başşehri Brüksel’e yerleşti.

Stawan Stefano, burada tanıştığı Türk, Faslı, Afgan ve Pakistanlı arkadaşları sayesinde Müslümanlığa ilgi duymaya başladı.

Onların yaşantısına özenen ve İslamiyet’i araştıran Stawan, daha evvel televizyondan ya da medyadan duyduklarının tersine bir din olduğunu görünce Müslüman olmaya karar verdi.

8 yıl evvel Müslüman oldu

2014’te İslamiyet’i seçen Stawan, daha sonra Türkiye’ye geldi. İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Portekizce ve Arapça üzere 8 lisan bilen Stawan, Antalya, Isparta ve daha sonra da Bursa’da tercümanlık yaparak geçimini sağladı.

Evliyalar kentine taşındı

Stawan’ın 2 yıl evvel evlendiği Vanlı eşiyle, 6 ay evvel Meryem ismini verdikleri bir kızları oldu. İslamiyet’i daha güzel anlamak için bir müddet evvel evliyalar kenti olarak bilinen Siirt’e eşi ve kızıyla yerleşen Stawan, burada yeniden tercümanlık yapmaya başladı.

İslamiyet’i seçmeden öne televizyonda izledikleriyle Müslümanlık hakkında farklı fikirleri olduğunu belirten Stawan Stefano, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Arkadaşlarım adımı Yasin koydu”

“Mesela erkekler bayanları dövüyor diye çok düşündüm. Faslı, Afgan, Pakistanlı ve Türk arkadaşlar edindim, hakikatı gördüm. Türkiye’de Antalya, Isparta ve Bursa üzere kentlerde yaşadım. Daha sonra Siirt’e yerleştim. 1 yıl sonra Türk vatandaşı olacağım. Hala kimliğimde Stawan olarak yazıyor. Buradaki arkadaşlarım benim adımı ‘Yasin’ koydular.


“Annem benden dolayı Müslüman oldu”

Şu anda ailem Hristiyan lakin annem benden dolayı Müslüman oldu. Anneme Müslümanlığı öğrettim. Babam ve kardeşim hala Hristiyanlar. Kuran-ı Kerim’i okudum. Çok etkilendim ve bu türlü Müslüman olmaya karar verdim. Bu benim için büyük bir karardı. Türkiye’de eşim ile tanıştım kendisi Vanlı. Şu an 6 aylık bir kızımız var. Keyifli bir biçimde hayatımızı sürdürüyoruz. Bursa’da bir konutumuz var bu meskeni sattıktan sonra Siirt’e büsbütün yerleşmeyi hedefliyorum. Kiralık bir meskende yaşıyoruz. İş olarak ise tercümanlık yapıyorum. İnternet ortamında öğrencilere İngilizce ve İtalyanca ders veriyorum. Geçimimi bu biçimde sağlıyorum.”