Mersin’de ‘Temizleme’ operasyonu: HDP’liler gözaltına alındı

Mersin Vilayet Emniyet Müdürlüğü Terörle Çaba ve İstihbarat Şube Müdürlüğü takımları, terör örgütlerinin aksiyon ve faaliyetlerinin deşifre edilmesi gayesiyle çalışma başlattı.

Yapılan çalışmaları sonucunda Türkiye’nin hudut ötesinde yaptığı başarılı operasyonlarını baltalamak için PKK/KCK-PYD/YPG ve MKP terör örgütünün yapılarını, mensuplarını, hareket ve faaliyetlerini övücü, yüceltici, destekleyici mahiyette toplumsal medya üzerinden paylaşım yapıldığı, PKK/KCK terör örgütü ismine Mersin merkezinde türlü tarihlerde gerçekleştirilen, terör örgütünün gaye, stratejisi ve talimatları doğrultusunda kullanılan molotof materyallerinin üzerinde parmak izi ile bölücü terör örgütü mensubu tarafından, hakkında açık beyan bulunan şahısların olduğu tespit edildi.

Ayrıca PKK/KCK terör örgütü mensuplarının kullanmakta olduğu AK-47 marka silah, el bombası ve Thomson marka patlayıcıyla ile fotoğraf çekip toplumsal medya siteleri üzerinden fotoğraf paylaşımında bulunan şüpheliler belirlendi.

HDP’LİLER GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan merkez Akdeniz Belediyesi Meclis Toplantısı’nda gündem unsurları görüşülürken PKK/KCK terör örgütü propagandası yapanların da kimlikleri belirlendi. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca, ortalarında HDP Vilayet Lideri Bedriye Kuş ile 4 HDP’li Akdeniz Belediyesi Meclis üyesinin de bulunduğu 31 kuşkulu hakkında gözaltı kararı verildi. Bu sabah “Temizleme” ismi verilen operasyon düzenleyen takımlar, ortalarında HDP Mersin Vilayet Lideri Bedriye Kuş, HDP’li Meclis üyeleri Nevzat Baran, Ali Tanrıverdi, Nuriye Arslan ile Mehmet Bitkin’in de bulunduğu 21 kişiyi gözaltına aldı.

Adreslerde aramalar devam ederken, hakkında gözaltı kararı bulunan başka şahısları da yakalama çalışmaları devam ediyor.

KAYNAK: DHA