Mahkeme AKP’li belediyeye ‘dur’ demişti… Millet bahçeli tahlil

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi, parkın bir kısmını yıkıp Kent İdare Merkezi ile ilçe terminali yapmaya başlaması üzerine, Mimarlar Odası her iki inşaat için yargıya gitti. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verince, belediye bütün park alanı dahil olmak üzere geniş bir bölgeyi Millet Bahçesi yapmak için meclisten karar çıkarıp inşaatlara devam etti. 

Kent merkezinde daha evvel Besin Borsası ve Kamyon Garajı üzere yoğunluk yaratan eski binaları yıkarak kent dışına çıkaran eski AKP’li Belediye Lideri şimdiki Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, alanı parka çevirerek vatandaşların hizmetine açtı.

31 Mart lokal seçimleri ile misyona gelen AKP’li Mustafa Demir, bir mühlet evvel Kültür Park olarak bilinen alanı itirazlara karşın imar değişikliği yapılarak yapılaşmaya açtı.

Ve parkın bir kısmına Kent İdare Merkezi yanına da ilçe terminali üretimine başladı.

MAHKEME İKİ BİNA İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA VERDİ

Kültür Park’ın orta yerine yapılan iki bina için yapılan imar değişikliğini, Samsun Mimarlar Odası yargıya taşıdı.

Samsun 2. Yönetim Mahkemesi, her iki binanın da Kıyı Kenar Kanunu’na karşıtlık teşkil ettiğini ve hukuka ters olduğunu ve dava konusu sürecin, uygulanması hâlinde telafisi güç ziyanlar doğabileceğini belirterek yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Bir kısmı yapılan binaların inşaatına kısa bir mühlet orta verildi. Lakin, daha sonra mahkeme kararına karşı inşaatlara devam edildi.

Mahkeme kararına karşın inşaatların devam etme nedeni ise ortaya çıktı.

AKP’li Belediye imar değişikliği yaparak yapılaşmaya açtığı Kültür Parkı, meclis kararıyla geniş bir alana yapmayı planladığı Millet Bahçesi planının içine dahil ettiği anlaşıldı.

CHP ve UYGUN partili meclis üyelerinin itirazlarına karşın teklif kabul edildi. Hatta parka lokanta, büfe ve taksi durağı yapılmasına da müsaade verildi.

“BİNALAR YASALLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR”

CHP Küme Lider Başkanvekili Atilla Tekcan, oy çokluğu ile kabul edilen teklife itiraz ederek, “Kültür Park, hukuk dışı biçimde imara açıldı. İmara açıldıktan sonra İlçe Terminali ve Kent İdare Merkezi inşaatına başlandı. Açılan davalarda ise yürütme durdurma kararı verildi. Plan değişikliği ve Millet Bahçesi kavramı ile yapılan çalışmalar yasallaştırılmaya çalışıldı. Millet Bahçesi içinde terminal tarifi yok. Davayı kaybederse Büyükşehir Belediyesi, burada kiralamayı alacak olan yatırımcı mağdur olacak. Dava bitene kadar burayla ilgili süreç yapılmamalı “dedi.

“MİLLET BAHÇESİ YAPILACAK ALAN ASLINDA PARK”

CHP Meclis Üyesi Hasan İpek de, Millet Bahçesi ilan edilen geniş alanın zati park olduğunu belirterek, “Doğu Park ve Batı Park alanlarını Millet Bahçesi ilan ettiler. Buralar zati yeşil alan. Buraları millet bahçesinin içine sokarak, mahkemenin durdurduğu kaçak binaları yasallaştırmaya çalışıyorlar. Millet bahçesi kavramı içerinde toplam alanın yüzde 2’sini geçmemek kaydıyla ve en fazla 6,5 metre yüksekliğine yapılaşmaya müsaade veriliyor. Lakin, bunların yaptığı Kent İdare Merkezi binası 9 metre yükseklikte. Binaları millet bahçesi kavramına bile uygun değil” diye konuştu.