Kremlin Sözcüsü: Erdoğan barış için çabalıyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemdeki çeşitli hususlara ait değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ortasında İstanbul’da bir görüşme yapılmasına yönelik teklifini pahalandıran Peskov, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rus ile Ukraynalı heyetler ortasındaki müzakereler için çok güzel şartların düzenlenmesinde hayli büyük bir rol oynadığını biliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir barış sürecinin başlatılması için de gayret sarf ediyor.” diye konuştu.

Peskov, Türkiye’nin bu türlü bir sürecin başlatılması için siyasi irade de gösterdiğini vurgulayarak “Ancak Ukrayna heyeti adeta radardan kayboldu. Şu anda rastgele bir müzakere süreci yürütülmüyor.” formunda konuştu.

Türkiye ile Rusya ortasında artması beklenen ulusal para üniteleriyle ticarete de değinen Peskov, bu adımın dolar dahil rastgele öteki bir şeye ziyan vermek gayesiyle yapılmadığını söyledi.

Peskov, doların sağlam bir rezerv para ünitesi olmadığını belirterek “Bu kaygı artık çok sayıda ülke tarafından paylaşılıyor. Ne yazık ki doları basan ülke, bu para ünitesine olan inancı sarstı.” dedi.

Çok sayıda ülkenin ticarette doların hissesini azaltmak ve ulusal para ünitelerinin hissesini artırmak istediğini anlatan Peskov, “Aynı şey Türkiye ile ilgilerimizde de oluyor. Gaz tedarikimizin bir kısmının ruble ile ödenmesi için İstanbul’da değerli bir muahedeye vardık. Ulusal para ünitelerinin hissesinin artmaya devam edeceğini umuyoruz.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA