Kocaeli’de 19 yıl sonra cinayetin sanıklarına ağırlaştırılmış müebbet

Kocaeli’nin Derince ilçesi Yenikent Mahallesi’ndeki bir parkta 30 Haziran 2001’de darbedildikten sonra boğularak öldürülmüş kişi bulundu.

Cansız vücudun, askerden dağıtım müsaadesi için gelen Kasım Aydın’a ilişkin olduğu belirlenirken, cinayeti işleyenler tespit edilemedi.

19 yıl sonra tutuklandılar

Dosyayı 2020’de tekrar açan Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet ve Gasp Ofis Amirliği grupları, Aydın’ın o yıllarda arkadaşı olan Hidayet İlkme ve Tamer Korkmaz’ın cinayet şüphelileri olduğunu belirledi. Korkmaz’ın diğer kabahatten cezaevinde olduğu tespit edilirken, yakalanan İlkme ise 24 Aralık 2020’de tutuklandı.

Tutuklu sanıklar duruşmada yer aldı

Kocaeli 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın karar duruşması görüldü. Duruşma salonunda tutuklu sanıklar Hidayet İlkme ve Tamer Korkmaz, Kasım Aydın’ın ailesi ile avukatlar hazır bulundu.

Tarafların son savunmalarını alan mahkeme heyeti, daha sonra kararını açıkladı.

Müebbet mahpus cezası verildi

DHA’nın haberine nazaran, sanıkların ‘bir cürmü gizlemek, kanıtlarını ortadan kaldırmak yahut işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak hedefiyle taammüden öldürme’ cürmünü işlediğinin sabit olduğuna karar veren mahkeme heyeti, Hidayet İlkme ve Tamer Korkmaz’ın ağırlaştırılmış müebbet mahpus ile cezalandırılmasına hükmetti.