KHK ile 6 yıl evvel ihraç edilen öğretmen misyonuna iade edildi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde öğretmen ihraçlarına reaksiyon gösteren Eğitim Sen üyeleri basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, 6 yaşındaki oğlu ile katılan ve 6 yıl evvel ihraç edildiğini belirten öğretmen Ruken Ay, “Sekiz aylık hamileydim, bir evrak ile ihraç edildiğimi öğrendim. Bugün yanımda duran oğlum o gün karnımdaydı, bugün yanımda ve misyona iade edildim” diye konuştu.

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Eğitim Sen üyeleri öğretmenler ve yakınları Bodrum Belediye Meydanı’nda düzenledikleri basın açıklaması ile öğretmen ihraçlarını protesto etti. Ellerinde “OHAL’in Gerisine Sığınmayın İhraç Münasebetlerini Açıklayın”, “Geri Döneceğiz, Biz kazanacağız” ve “Geçinemiyoruz, Emekten Halktan Yana Bütçe İstiyoruz, Haksız Hukuksuz İhraçlar Vazifelerine İade Edilsin” pankartı açan aksiyoncular ismine öğretmen Yüksel Okyay basın açıklamasını okudu.

“OHAL’İ FIRSATA ÇEVİRDİLER ON BİNLERCE KAMU İŞÇİSİNİ İHRAÇ ETTİLER”

Okyay, şöyle konuştu:

“Eğitim Sen Bodrum Temsilciliği üyemiz Ruken AY, bundan 66 ay evvel işinden haksız, hukuksuz bir halde ihraç edilmişti. Kurul kararı ile işe iade edildi. 5 yılı aşkın müddettir mağdur edildi tıpkı binlerce KESK ‘li arkadaşlarımız üzere. Bodrum da hala iade edilmeyi bekleyen 4 eğitim işçisi, bir sıhhat işçisi, 1 ofis işçisi arkadaşımız var. AKP hükümeti OHAL’i fırsata çevirip on binlerce kamu işçisini sorgusuz ve yargısız ihraç etti.

Hükümet OHAL’i fırsata çevirerek on binlerce kamu işçisini sorgusuz ve yargısız ihraç etti. Tüm itiraz yollarının kapalı olması itirazlara neden olunca ve AİHM’e on binlerce müracaat yapılınca bir oyalama sistemine ihraç duyuldu ve OHAL Süreçleri için İnceleme Komitesi görevlendirdi. Kurul üyeleri çifter maaş alıp zulüme devam ettiler.

KHK’lar ile ihraç edilen 4 bin 239 KESK’li sürecin iptali için komiteye başvuruldu. Kurul ortadan 5 buçuk yıl geçmesine karşın hala binden fazla belge hakkında karar dahi verilmedi. Haklarında rastgele bir soruşturma dahi bulunmayan KESK’li arkadaşlarımıza komitenin verdiği ret kararlarını tanımıyor, protesto ediyoruz.”

“ÖLEN 17 KİŞİYİ MİSYONA İADE ETTİLER”

Okyay açıklamasının devamında vakit kaybetmeden haklarında mahkeme kararı olmayan ret kararlarının iptal edilmesi ve öğretmenlerin tüm haklarıyla birlikte vazifelerine iade edilmesinin gerektiğini belirterek “Ne acıdır ki, en az 17 kişi hayatlarını kaybettikten sonra ‘gidemeyecekleri’ vazifelerine kurul kararıyla iade edilmişlerdir.  Birkaç hafta evvel, bir KHK’lı, 4 aylık bebeği olmasına karşın, bayram günü kendini asarak intihar etti. Bir kere daha haykırıyoruz ki, geciken adalet adalet değildir. 100’den fazla insanımız ise ihraç sonrası yaşadıkları ağır meseleler nedeniyle içine girdikleri çıkmazdan kurtulamayarak intihar etmişlerdir. RET edilen müracaatlardan 344’ü Barış Akademisyenlerine ilişkin olup, 50 evrak ise karara bağlanmayı beklemektedir” dedi.

RUKEN ÖĞRETMENİN AÇIKLAMALARI HİS DOLU ANLAR YAŞATTI

Bodrum’daki bir okulda toplumsal bilgiler öğretmenliği yapan 39 yaşındaki Ruken Ay, altı yaşındaki oğlu ile birlikte geldiği aksiyonda yaptığı konuşmada, his dolu anların yaşanmasına neden oldu.

Ay, konuşmasında şunları söyledi:

“Sekiz aylık hamileydim, bir doküman ile ihraç edildiğimi öğrendim. Bugün yanımda duran oğlum o gün karnımdaydı, bugün yanımda ve vazifeye iade edildim. O gün neden ihraç edildiğimi bugün neden vazifeye iade edildiğimi söylemediler, acı, hüzün ve öğrencilerime kavuşmanın memnunluğunu birlikte yaşıyorum. Bir gece vakti Resmi Gazete’de adım terörist olarak yazılarak ihraç edildim.

Üzerinden altı yıl geçti, Boran bu kadar büyüdü. Fakat ben işten atıldım neden atıldığımı bilmiyorum, işe döndüm neden işe döndüğümü de bilmiyorum. Muhtemelen de öğrenemeyeceğim. O ortada acılarımız, sorunlarımız, kayıplarımız oldu fakat bir halde sizlerle birlikte dayanışma içerisinde olunca onları telafi edebildik. Acımızı az da olsa dindirebildik. Eğitim Sen’li 8 öğretmen ihraç edilmiştik.

Kimi arkadaşlarımızın vazifeye dönüşü ret edildi. O yüzden sevincimiz buruk. Onlar da misyona döndüğümüz vakit sevincimiz tamamlanacak. Bizim tek hatamız kendi işlerinde kendi alanlarında öğrencilerini seven, okullarını seven hayatını mesleğine adamış olan öğretmenlerdik. Bizi yaklaşık 6 yıldır öğrencisiz bıraktılar. Gözyaşları içerisinde günlerimiz geçti. Bunların telafisi hiçbir formda olmayacak. Eğitim senli olarak dayanışmanın değeri ve bedelini bugünde gördüm görüyoruz, dayanaklarınız için teşekkür ederim.”

Eğitim sen üyeleri ve öğretmenler aksiyon ve basın açıklaması sonucu meydandan ayrıldı.