Kanada’da, sigara içenlere ‘Her nefeste zehir’ iletisi

Kanada Akıl sıhhati ve bağımlılıklar bakanı Carolyn Bennett, sigaranın sıhhate ziyanlı tesirleri üzerine gerçekleştirdiği basın toplantısında, sigara paketlerindeki ikaz bildirisinin tesirini yitirdiğini ve ihtarların paket içerisindeki sigaraların da üzerine basılması gerektiğini söyledi.

Guardian’ın haberine nazaran Bennett, “Bu iletilerin yeniliğini yitirmiş olabileceği kaygısını ele almamız gerekiyor ve bir dereceye kadar tesirlerini de kaybetmiş olabileceğinden kaygı ediyoruz. Tek tek tütün eserlerine sıhhat ihtarları eklemek, bu temel bildirilerin, toplumsal durumlarda ekseriyetle birer birer sigaraya erişen gençler de dahil olmak üzere, bir paket üzerinde yazılı olan bilgilerden kaçınarak insanlara ulaşmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.” açıklamasında bulundu

“HER NEFESTE ZEHİR”

Sigaraların üzerinde yazılı olan tam ileti değişebilse de Bennett, mevcut teklifin “Her nefeste zehir” olduğunu söyledi.

Bennett ayrıyeten sigara paketleri için mide kanseri, kolorektal kanser, diyabet ve periferik damar hastalığı dahil olmak üzere sigaranın sıhhate tesirlerinin daha uzun bir listesini içeren genişletilmiş ihtarlar da bulunması gerektiğini söz etti.

Kanada Kanser Derneği analisti Rob Cunningham, “Bu, görmezden gelemeyeceğiniz bir ihtar. Her nefeste, her sigara içen şahsa ulaşacak.” açıklamasında bulundu