Hakkari’de 2 bin 800 rakımlı yaylada bayramlaştılar

Yurdun dört bir yanında Kurban Bayramı heyecanı yaşanıyor.

Hakkari’nin Durankaya beldesine bağlı Dağsu Mahallesi’nde de bayramlaşma merasimleri tamamlandı.

2 bin 800 rakımda kurbanlarını kestiler

Hayvanlarını çıkardıkları Karadağ eteklerindeki 2 bin 800 rakımlı Aveğak Yaylası’nda yaşayan ailelerin hepsi kurbanlıklarını kesti ve yaylada yaşayanlar etleri eşit kesimlere bölerek köydeki gereksinim sahiplerine gönderdi.

Birbirlerinin çadırlarını ziyaret edip bayramlaştılar

Asırlık toplu bayramlaşma geleneğini burada da sürdüren yaklaşık 20 aile, birbirlerinin çadırlarını ziyaret ederek bayramlaştı ve ikramlardan yedi.

Bayramlaşma tamamlanınca günlük işerine döndüler

Bayramlaşmanın akabinde günlük işlerine devam eden aileler, sağdıkları hayvanları yemledi, bakımlarını yaptı. Sağım sırasında annelerine yardımcı olan çocuklar da daha sonra oyunlar oynayarak eğlendi.

AA’nın haberine nazaran; yayla sakinlerinden Resul Çiftçi, burada yaklaşık 2 bin koyunun olduğunu belirtti.

“Beraber çadırları gezip bayramı kutladık”

Mahalledeki yaklaşık 20 ailenin yaylaya gelerek 3 ay kaldığını anlatan Çiftçi, “Burada elde ettiğimiz sütten peynir ve tereyağı yapıyoruz. İhtiyacımızdan fazlasını müşterilere satıyoruz. Yaylada bayramı kutluyoruz. Birlikte çadırları gezip bayramı kutladık. Her hane bir kurban kesti. Etleri muhtaçlığı olanlara dağıtıyoruz. Burası çok hoş bir yer. Yaylada bulunmaktan çok mutluyum.” diye konuştu.

“Elde edilen peynir ve tereyağını satarak gelir elde ediyoruz”

Adnan Üzüm ise bayramın yaylada güzel geçtiğini ve toplu bayramlaşma geleneğini sürdürdüklerini lisana getirerek, “Geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz. Her mevsimin kendisine nazaran zorluğu var. Hayvancılık da güç bir meslek. Şu an bayanlar koyunları sağıyor. Elde edilen peynir ve tereyağını satarak gelir elde ediyoruz.” dedi.

“Sabah kalkıp mesken işlerini yapıyoruz, daha sonra koyunları sağıyoruz”

Kadınlardan Zehra Çiftçi ise özel günler ve bayramda da hayvanların bakımını aksatmadıklarını belirterek “Aylarca koyun, keçi ve kuzuların peşindeyiz. Sabah kalkıp mesken işlerini yapıyoruz. Daha sonra koyunları sağıyoruz. Bugün de kurban kestik. Bayramı burada geçiriyoruz.” sözünü kullandı.