Hablemitoğlu cinayetinde sır perdesi aralandı: İki suikast tek tetikçi!

2002’de öldürülen araştırmacı-yazar Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun suikastının şifreleri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada çözülürken İhsan İnanç cinayetinin bilinmeyenlerine dair de kıymetli ipuçlarına ulaşıldı.

Bu ipucu doğrultusunda Necip Hablemitoğlu suikastına karışan bütün şüphelilerin HTS kayıtları incelendi ve o devirde Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda vazife yapan Ahmet Tarkan Mumcuoğlu’nun 1 Mayıs 2004 tarihinde İstanbul Tuzla’da öldürülen Dost Tarikatı’nın kurucusu ve lideri İhsan Güven ile eşi Sibel İnanç’ın meskenine gittiğini tespit etti.

Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Savcısı Zafer Ergün, kuşkulu Mumcuoğlu’nu MAK Alay Komutanlığı’nda misyonlu iken Tuzla’ya gittiniz mi sorusunu yöneltti.

Mumcuoğlu, “İstanbul ili Tuzla ilçesine gittiğimi hatırlamıyorum” diyerek soruyu geçiştirmeye çalıştı. Savcının ısrarlı ve emin soruları üzerine Mumcuoğlu söz verirken bir hususu hatırladığını söyleyerek ortaya girdi ve Tuzla’ya cinayetin olduğu vakit diliminde İhsan İnanç’ın meskenine Fikret Emek’le birlikte gittiğini itiraf etti.

SAVCILIK, OPERASYON ÇİZGİLERİNİ TESPİT ETTİ

Mumcuoğlu’nun çelişkili tabiri üzerine savcılık HTS ve baz kayıtları başta olmak üzere teknik kanıtlarla ilgili araştırmasını derinleştirdi ve Mumcuoğlu ile Emek’in cinayetten iki gün sonra yakınları tarafından cesedi bulunan iki maktulün öldürüldüğü vakit diliminde Tuzla’ya gittiğini belirledi. Üstelik her iki Özel Kuvvetler mensubu Tuzla’ya giderken yanlarında kendi GSM sınırlarını değil, oburu ismine kayıtlı sınır kullandıklarını belirledi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da bu kıymetli ayrıntıyı da kanıtlarıyla tespit etti.

İKİSİ DE SOL GÖZÜNDEN VURULDU

Böylece Hablemitoğlu suikastının tetikçisi olduğu Nuri Gökhan Bozkır’ın sözünün yanı sıra ek kanıtlarla ortaya çıkarılan Mumcuoğlu’nun, geçmişte Deniz Kuvvetleri’nde istihbarat subayı olarak misyon yapmış İhsan İnanç’ın öldürülmesinde de parmağı olduğu anlaşıldı. Mumcuoğlu’nun Fikret Emek’le birlikte karıştığı İhsan İtimat suikastı 1 Mayıs 2004 Cumartesi günü işlenmiş en değerli faili meçhul cinayetlerinden biriydi.

Hablemitoğlu suikastında, tetikçi işi talihe bırakmamıştı. Luger mermilerden birincisi, Hablemitoğlu’nun sol gözünden girmişti. 1 Mayıs 2004’de öldürülen İhsan İtimat de sol gözünden vurulmuştu. Lakin İhsan İnanç’ın vuran mermiler MKE üretimiydi. Sol gözden vurma, soruşturma makamları tarafından tetikçisi imzası olarak değerlendirildi.17 Haziran 2022 tarihli tabirine nazaran Mumcuoğlu, “İstanbul ili Tuzla ilçesine gittiğimi hatırlamıyorum” diyerek soruyu geçiştirmeye çalıştı.

Savcının ısrarlı ve emin soruları üzerine Mumcuoğlu tabir verirken bir hususu hatırladığını söyleyerek ortaya girdi ve Tuzla’ya cinayetin olduğu vakit diliminde İhsan İnanç’ın meskeninin bulunduğu Camii Mahallesi, İstasyon Caddesi, Havuzlu Sitesi’ne Fikret Emek’le birlikte gittiğini itiraf etti. Mumcuoğlu, savcının datalara dayanarak soruyu sorduğunu anlayınca İhsan İnanç ve eşinin meskeninin kim olduğunu ve adresi belirtmeden Tuzla’ya nasıl gittiklerini savcıya şöyle anlattı:

“Fikret Emek kumandanım ile İstihbarat Kısım Amiri olduğu devirde ona ilişkin hatırladığım kadarıyla BMW 5.20 ya da beyaz Megane marka aracı ile İstanbul Anadolu Yakasında girişte bir ilçeye gittik. Tuzla ilçesi olabilir. Burada bir konutun içinde tekerlekli sandalyede gezen yaşlı bir adam ile görüştük. (Maktul İhsan İnanç’ı kast ediyor) Yolda giderken bana nereye gittiğimizi, kiminle görüşeceğimizi söylemedi, buraya uğradık. Müstakil bir konuta gündüz bir vakitte ikimiz birlikte gittik. Seyahat sırasında iki kişi olduğumuzu hatırlıyorum. Ben ve Fikret Emek idik. Bu konutta hatırladığım kadarıyla bu yaşlı adamın yardımında bulunan bir erkek şahıs vardı.”

Tarkan Mumcuoğlu, İhsan İnanç’ın yanında bulunan kişinin erkek olduğunu ileri sürünce savcı tekrar ortaya girdi ve “Emin misin, bayan olmasın” diye sordu. Bunun üzerine Mumcuoğlu tekrar çelişkili konuşmaya başladı ve “Çok eski bir vakit olduğu için erkek olup olmadığından tam emin değilim” dedi. Meğer İhsan İnanç’ın yanındaki kişi, başka maktul eşi Sibel Güven’di.

Mumcuoğlu sözünün devamında şöyle dedi:

“Anladığım kadarıyla Fikret Emek bu tekerlekli sandalyedeki kişiyi tanıyordu. Konuta gitmemizden tanıdığını düşünüyorum. Meskenin içerisine geçip bir süre oturduk. Ne konuşulduğunu hatırlamıyorum. Hatırladığım kadarıyla bir çay içip kalktık. Bu kişinin ismini hatırlamıyorum. Sonrasında geri Ankara’ya döndük. Neden gittiğimizi şu anda hatırlayamıyorum. Bu kişinin tekerlekli sandalyeyle gezmesinin sebebi daha evvelden ateşli silahla belinden vurulmuş olduğunu orada yapılan konuşmalardan anladım.”

Mumcuoğlu’nun bu çelişkili sözü üzerine savcılık HTS ve baz kayıtları başta olmak üzere teknik kanıtlarla ilgili araştırmasını derinleştirdi ve Mumcuoğlu ile Emek’in cinayetten iki gün sonra yakınları tarafından cesedi bulunan iki maktulün öldürüldüğü vakit diliminde Tuzla’ya gittiğini kıymetlendirdi. Üstelik her iki Özel Kuvvetler mensubu Tuzla’ya giderken yanlarında kendi GSM sınırlarını değil, diğerleri ismine kayıtlı kullandıkları çizgilerini yanlarında götürmüşlerdi. Böylelikle Hablemitoğlu suikastının tetikçisi olduğu Nuri Gökhan Bozkır’ın tabirinin yanı sıra ek kanıtlarla ortaya çıkarılan Mumcuoğlu’nun, geçmişte Deniz Kuvvetleri’nde istihbarat subayı olarak vazife yapmış İhsan İnanç’ın öldürülmesinde de parmağı olduğu anlaşıldı.

Mumcuoğlu’nun tabirinde iki araçtan bahsetmesi üzerine Ankara Cumhuriyet Savcısı Zafer Ergün Fikret Emek’e de “2002 yılında aracınız var mıydı? Marka modeli nedir?” sorusu yönetildi. Emek de, Mumcuoğlu’nun tabirinde söylediği üzere BMW 5.20 ve Renault Megane marka aracı olduğunu şu sözlerle doğruladı: “Benim o tarihte siyah 5.20 BMW aracım, beyaz Renault Megane marka aracım vardı. Arabalarımın adıma kayıtlı olduğunu hatırlıyorum. BMW marka aracı Kars’tan gelirken getirmiştim. Sonrasında bu arabayı 2002 olur 2003 olur 2004 olur tam tarihini hatırlamıyorum.”

İKİSİ DE SUSTURUCULU SİLAHLA ÖLDÜRÜLDÜ

Mumcuoğlu’nun Fikret Emek’le birlikte karıştığı İhsan Güven suikastı 2004 yılının en değerli faili meçhul cinayetlerinden biriydi. Periyodun FETÖ’cü polisleri tarafından İBDA-C isimli yapıya yıkılmaya çalışılan bu faili meçhul cinayette öldürülen İhsan İnanç, Popçu Çelik’in bir devir üyesi olduğu Dost Tarikatı’nın önderiydi. Ayrıca Necip Hablemitoğlu, vefatından bir mühlet evvel İhsan İnanç’la Fetullahçı yapılanmanın ne kadar tehlikeli bir örgüt olduğunu konuşmuş ve Köstebek isimli kitabında kullanılmak üzere kimi saklı evrakları kendisinden edinmişti.

Popçu Çelik’in bir periyot üyesi olduğu Dost Tarikatı’nın kurucusu İhsan Güven ile eşi Sibel İnanç, Tuzla’daki konutlarında başlarına birer kurşun sıkılarak öldürülmüş fakat İhsan İnanç ve eşinin cesedi suikasttan dört gün sonra yakınları tarafından bulunmuştu. Necip Hablemitoğlu, İhsan İnanç’la vefatından evvel görüşmüştü.

İhsan Güven ve eşi de tıpkı Necip Hablemitoğlu gibi susturuculu silahla öldürülmüşlerdi. Lakin Güven’lere yönelik suikastta Hablemitoğlu suikastındaki üzere 9 mm çapındaki Alman Luger mermisi değil, 7,65’lik mermiler kullanılmıştı. Olay yerinde iki 7,65’lik mermi kovanı bulunmuştu. Bu ortada İhsan İtimat ve eşi Sibel İnanç’a yönelik suikastta Hablemitoğlu suikastındaki üzere Alman Luger mermi değil, kısa ara de çok tesirli 7,65’lik profesyonel silah kullanılmıştı. Olay yerinde 7,65’lik iki boş mermi kovanı bulunmuştu. 18 Aralık 2002 tarihindeki Hablemitoğlu suikastında, tetikçi işi talihe bırakmamıştıi. Luger mermilerden birincisi, Hablemitoğlu’nun sol gözünden girdi. İhsan İnanç de sol gözünden vurularak öldürülmüştü. Lakin İhsan İnanç’ın vuran mermiler MKE üretimiydi.

HÜCRENİN İKİ ÜYESİ BOZKIR’I ARADI

Suikastın Ukrayna’dan getirilen Nuri Gökhan Bozkır, Hablemitoğlu cinayetinden iki saat evvel ağabeyinin üzerine olan sim kartın bulunduğu telefonu kapattı, sonraki güne kadar açmadı. Bozkır’ın, telefonu açtıktan sonra aygıtına Özel Kuvvetler’den bir astsubayın sim kartını taktığı, kendi sim kartını ise bir ay boyunca kapalı tuttuğu anlaşıldı.

Nuri Gökhan Bozkır, MAK’ta (Muharebe Arama Kurtarma) Alay Kumandanı olan Mustafa Levent Göktaş ile yakındı. O denli ki oğlunun ismini Göktaş’a olan bağlılığından dolayı Levent koymuştu. Bozkır, FETÖ’nün Haziran 2007’de Ergenekon Operasyonu’nu başlatmasını sağlayan mühimmatlarla yakalanan isim olan Fikret Emek’le de birlikte çalıştı.

Fikret Emek, Ergenekon operasyonları Haziran 2007’de başladıktan sonra konutunda bulunan silahlarla ilgili olarak FETÖ Savcısı Zekeriya Öz tarafından sorgulanırken, “Ben o silahları çatı katında hatıra olsun diye saklamıştım, hepsi paslıydı. Orada olduklarını bile unutmuşum” diye savunma yaptı. Öz, sonradan güya Fikret Emek’i korurcasına belgesini tefrik etti ve Emek’in silahlı terör örgüt üyeliğinden değil yalnızca ateşli vahim silah bulundurmaktan ceza almasını sağladı.

KAYNAK: SABAH / ABDURRAHMAN ŞİMŞEK