Giresunspor ile Umut Nayir ortasındaki polemik büyüdü

Spor Toto Üstün Lig gruplarından GZT Giresunspor’da takım dışı bırakılan Umut Nayir, şahsî toplumsal medya hesabından bir açıklama yayımladı.

Geçtiğimiz dönem başında Beşiktaş’tan Karadeniz takımına transfer olan Nayir, kulüp idaresi tarafndan takım dışı bırakılmıştı. Bu kararın akabinde 29 yaşındaki futbolcudan bir açıklama geldi.

Yeni döneme Giresunspor’da başlamayı umduğunu fakat idarenin atakları sonrasında takım dışı bırakıldığını söyleyen Nayir, yeşil – beyazlı kulübün mukavele feshi için kendisinden para istediğini tabir etti.

Umut Nayir’in açıklaması şu formda:

“Son devirde hakkımda çıkan haberler ve tezler üzerine hususun merkezindeki kişi olarak süreci anlatma zorunluluğum doğmuştur. Bildiğiniz üzere 2021-22 döneminde Giresunspor olarak şiddetli bir ligde kalma uğraşı verdik. Dönem içerisinde yaşadığımız maddi, manevi tüm aksiliklere karşın dönemin son dakikasına kadar ekibimin yanında yer aldım ve katkı sağlamak için tüm gücümle çalıştım. Her vakit saha içinde kaldım. Bu uğraşın sonunda ise Giresun kentini Üstün Lig’de tutmayı başarmış olmanın gururunu tüm grup arkadaşlarımla birlikte yaşadım. Bu süreçte biriken alacaklarımdan doğan haklarım olmasına karşın federasyona gitme yolunu tercih eden en son isimlerden biri oldum.

“İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI YAPILDI”

Yeni dönem hazırlıklarımı ve planlamalarımı Giresunspor’da devam etmek üzere gerçekleştirdim. Eşimin Giresun’dan ayrılmak istediğine dair temelsiz tezlerin bilakis doğacak olan çocuğumuza da uygun olacak bir mesken tutup kirasını da peşin olarak ödedik. Olması gerektiği üzere dönem öncesi kampına da birinci günden dahil olarak yeni dönem için çalışmalarımı sürdürmeye devam ettim. Buraya kadar olan süreçten de somut bir formda anlaşılacağı üzere Giresun’da ve Giresunspor’da oynamaktan ötürü hiçbir hoşnutsuzluğum olmadı. Bilakis bu kentin uğraşında bir modül olmaktan büyük gurur duydum. Ama gerçekliği bulunmayan bir ekip savlar ile benim Giresun’da kalmak istemediğime dair telaffuzlarda bulunuldu. Bunları kabul etmem mümkün değildir.

Kulüp kararıyla kamptan takım dışı bırakılma sürecime gelecek olursak; geçtiğimiz günlerde geçmiş periyot alacaklarıma dair gerçekleşen görüşmelerde kulübümüz ödemenin bir kısmını çek ile yapmayı teklif edince ben de öbür futbolculara ödemeler yapılmışken farklı bir ödeme formülüne natürel tutulmak istemediğimi belirttim. Liderimiz ıstırap olmadığını ve ödemenin yapılacağını söylese de birebir günün akşamı arayarak alacaklarımdan vazgeçip kontratımın karşılıklı feshedilmesini teklif etti. Bunun üzerine ben de ödeme yapılmadığı takdirde zati haklı fesih yapabileceğimi kendisine belirttim. Görüşmelerin ardından geçmiş alacaklarımın ödemesi gerçekleşti. Bu gelişmenin akabinde gerçekliği bulunmayan bilgiler yayılmasına ve ekibe yeni katılan oyunculara olumsuz konuştuğum üzere doğruluğu olmayan savlar ile tarafıma yönelik grup içi itibarsızlaştırma çalışmaları yapılmasına ise üzülerek şahit oldum.

“KADRO DIŞI BIRAKILMA KARARI KULÜBE AİT”

Kulüp tarafından verilen takım dışı bırakılma kararının güya ben müsaade istemişim ya da Giresun’da kalmak istemiyormuşum üzere lanse edilmesini kabul etmem mümkün değildir. Yeni dönem planlamalarımı Giresunspor’da devam etmek üzerine gerçekleştirdiğim üstte verdiğim somut örneklerle açık bir formda ortadadır. Birtakım haber sitelerinde yer aldığı halde benim kamptan müsaade istediğim tarafındaki sözler mutlaka gerçeği yansıtmamaktadır. Bir defa daha belirtmek isterim ki benim bu türlü bir isteğim olmamıştır. Takım dışı bırakılma kararı kulüp tarafından bana iletilmiştir.

Tüm bu süreçlerin akabinde Giresunspor’da istenmediğimi fark etmem üzerine sözleşmemdeki şimdi doğmamış bütün alacaklarımdan feragat ederek ayrılmayı kabul etmemin akabinde kulübümüzün kontratın feshi için ekstra bir para istemesi ise süreci tahlilsiz bir noktaya getirmiştir. Bu açıklamayı yapmamdaki sebep haklı yahut haksız aramak değil, çarpıtılmış sözlerle medyada yer alan bir sürecin yaşandığı halde bilinmesini istememden ötürüdür. Sonuç olarak; yeni dönem planlamasında yer almamak sporun tabiatında olan kabul edilebilir bir süreçtir. Lakin üstte bahsettiğim halde hayali sebepler ile bezeli etik dışı bir süreç ise ne sporun ne de insanlığın bir modülüdür.”

Nayir’in bu açıklamalarının akabinde Karadeniz takımından de bir paylaşım geldi. Yeşil-beyazlı grup tarafından yapılan açıklamada, “Oyuncu tarafından yapılan bahtsız açıklamayı şaşkınlıkla karşıladığımızı belirtmek isteriz. Unutulmamalıdır ki kimse Giresunspor’dan üstün değildir ve her oyuncu imzalamış olduğu profesyonel mukavelenin koşullarına nazaran hareket etmek mecburiyetindedir” tabirleri yer aldı.

Giresunspor’un açıklamasının tamamı şu biçimde:

“Profesyonel futbolcumuz Umut Nayir’in toplumsal medya hesapları üzerinden yapmış olduğu şanssız ve ego yüklü açıklamalar hasebiyle kamuoyunun ve topluluğumuzun hakikat bilgilendirilmesi emeliyle bir açıklama yapılması muhtaçlığı doğmuştur.

Futbolcumuz Umut Nayir’in gerek dönem öncesi hazırlık kampında sergilediği profesyonellikle bağdaşmayan birtakım tavır ve davranışları, gerekse menajerler vasıtasıyla kendisine ekip bulma arayışları sonucunda bu koşullar altında takımımızda yer alamayacağı oyuncuya iletilmiş ve kendisine kulüp bulması için müsaade edilmiştir. Tüm bu gerçekler ortadayken oyuncu tarafından yapılan bahtsız açıklamayı şaşkınlıkla karşıladığımızı belirtmek isteriz. Unutulmamalıdır ki kimse Giresunspor’dan üstün değildir ve her oyuncu imzalamış olduğu profesyonel kontratın koşullarına nazaran hareket etmek mecburiyetindedir. Yapmış olduğu açıklama sebebiyle kulübümüzün hak ve menfaatlerini savunmak hedefiyle gerekli hukuksal süreçler de ayrıyeten başlatılmıştır.

Yönetim Konseyi olarak Giresunspor’umuzun menfaat ve çıkarları neyi gerektiriyorsa o adımları kararlılıkla atacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Kulüp olarak Umut Nayir’e karşı olan yükümlülüklerimizi yerine getirmiş olduğumuz gerçeğinin altını bir defa daha çizerek belirtmek isteriz ki bizler Giresunspor’umuzu muvaffakiyete taşıyacak ve taraftarlarımızın takdirini kazanacak yanlışsız oyuncu kümesi ile yolumuza devam edeceğiz.”