Fırat Aydınus: Cüneyt Çakır da ben de kırgınım

Geçtiğimiz dönem sonunda hakemliğe nokta koyan ve yorumculuk mesleğine başlayan Fırat Aydınus, Trabzonspor’un İstanbulspor’u 2-0 mağlup ettiği maçın akabinde TV8,5’ta açıklamalar yaparken hakemliği bırakan Cüneyt Çakır için çarpıcı yorumlar yaptı.

Eski hakem geçen dönem hakemlerin vazifeden alınmasına yönelik birinci kere konuşurken, “Geçen sene 8 Mart operasyonu ismi altında lanse edilen ve bu işte parmağı olanlara karşı bir kırgınlık vardı. Bu şahıslar Cüneyt Çakır’ın Dünya Kupası’na gitmesine mani oldu. Bu açık. Bundan sonraki evrede yaklaşık birkaç gün evvel maç yönetti. Ondan evvel UEFA koşusu yaptı. TFF Merkez Hakem Şurası belirli olduktan sonra seminere çıktı. 2 gün sonra da hakemliği bıraktı.” şeklinde görüş bildirdi.

“Cüneyt Çakır’ın 2023 Ağustos’a kadar mukavelesi vardı”

Cüneyt Çakır’ın vazifesi bırakmasının kendi kararı olmadığını ima eden Aydınus, “Cüneyt Çakır’ın kendimi buna hazırlıyorum demesi bende soru işareti bıraktı. Hakemlere belirli mevzularda baskı yapıldı mı? Bu çok kıymetli. Alper Ulusoy’un VAR takımına geçmesindeki nedenler neler? Cüneyt Çakır’a ne söylendi? Bu türlü bir karar alınıyorsa, bizim değerimize bir jübile maçı yapılmalı. Cüneyt Çakır’ın 2023 Ağustos’una kadar kontratı vardı.” dedi.

“Avrupa’da devam etmesi imkansız”

Cüneyt Çakır’ın Türkiye’de hakemliği bırakmasının akabinde Avrupa’da maç yönetmesinin imkansız olduğunu söyleyen Fırat Hoca, “Bırakma isteği tercihiyle olabilir fakat baktığımda alt kademelerdeki hakemlerle ilgilenmesi çok hoş. Ben inanıyorum ki UEFA’da da eğitim verebilecek kapasiteye sahip bir isim. Türk halkı olarak kendisine teşekkür etmemiz gerekiyor. İnsan düşündüğü vakit soru işaretleri oluyor fakat bu soru işaretleri karşılığını bulur. Cüneyt Çakır UEFA yetkileriyle görüşmüştür ‘ben bırakıyorum’ diye. Türkiye’de bırakırsa Avrupa’da devam etmesi kelam konusu değil. Türkiye’de hakemler için yapılan operasyondan ötürü Katar yolu onun için kesildi. Türkiye’de bıraktığı için Avrupa’da devam etmesi imkansız.” formunda konuştu.

“Kırgınız”

Kırgınlıkları olduğunu söyleyen eski hakem, “Cüneyt Çakır’ın aldığı karar kendisi için güzel olsun. Şayet aldırılma kelam konusu ise onu aldırana da iyi olsun. Cüneyt Çakır’ın nasıl kırgınlıkları var ise benim de var birtakım bireylere. İlerleyen günlerde daha ayrıntılı anlatacağım.” diyerek kelamlarını noktaladı.