Erdoğan’dan uzay çalışmalarını gaye alan Akşener’e reaksiyon: Bunlar dün İHA’larla da alay ediyordu

UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener geçtiğimiz gün parti kümesinde yaptığı konuşmada Türkiye’nin uzay çalışmalarını küçümsedi. “Bir de başımıza uzay macerası çıktı.” tabirini kullanan Akşener, reaksiyonlara neden oldu.

Bugün Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışı ve Ödül Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akşener’in reaksiyon toplayan açıklamalarına karşılık verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Her şey bitti, sıra uzaya geldi” diyen Akşener’e “Bunların vizyonu buna yetmez. Bunlar gökyüzüne kağıttan uçak bile fırlatamaz.” kelamlarıyla karşılık verdi.

“DÜN İHA’LARLA DA ALAY EDİYORLARDI”

Erdoğan şu tabirleri kullandı:

2023 yılında bir Türk vatandaşını uzaya göndereceğimizi ilan etmiştik. 35 bin kişi sisteme kaydoldu. Müracaatlar 23 Haziran akşamına kadar devam edecek. Bu ulusal vazifeye ilgi gösteren herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Aklınca alay edenlere de rastlıyoruz: Biri çıkmış her şey bitti sıra uzaya mı geldi diyor. Bunların vizyonu buna yetmez. Bunlar gökyüzüne kağıttan uçak bile fırlatamaz. Bunlar dün İHA’larla da alay ediyordu, artık bizim İHA’mız SİHA’mız AKINCI’mız var mı? Var. Şu anda üretime yetişemiyorlar. Artık bunların mühimmatını da biz yapıyoruz.

“BİZ UZAY YARIŞINDA OLACAĞIZ”

BAYKAR sağolsun başladı çalışmayı. Hem o İHA’yı hem yetmez dedi SİHA’yı ve artık de ailece AKINCI’yı ürettiler. Bu üretim devam ediyor, artık biz, bize çalışıyoruz. İşte Türk’ün gücü buradan geliyor. Bir uzay yarışında neler yapılabileceğini ortaya koyuyoruz, biz uzay yarışında olacağız hem de en ön saflarda olacağız. Tahminen de artık bu salonda o göndereceğimiz evladımız. Bu yarışı da müptezel zihniyetlerle değil, sizler üzere gözü uzayda olan pırıl pırıl gençlerimizle Teknofest jenerasyonuyla kazanacağız.