Elektriğe yeni artırım kapıda! Uzmanlar Cumhuriyet’e kıymetlendirdi: ‘Acilen kamulaştırma yapılmalı’

Akaryakıta bir biri gerisine gelen artırımlara alışmışken artık de elektrik ve doğalgaza standart uygulamalar dışında orta artırımlar gelmeye başladı. Yılbaşında yapılan yüzde 125’lik fahiş artırımın akabinde nisan ayında yüzde 20, haziran ayında da yüzde 25’lik birer artırım daha yapıldı. Kur artışı nedeniyle yeni bir artırım daha beklenirken Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İdare Şurası üyesi Mehmet Özdağ, “Yapılan artırım değil sermaye transferi. İvedilikle kamulaştırma yapılmalı” dedi.

Elektrik tedarikçisi karşılaştırma sitesi Encazip.com kurucusu Çağada Kırım, son gelen yüzde 25’lik artırımın duyurulduğu gün 16.37 TL olan dolar kurunun ortadan geçen 12 günde yüzde 4 paha kazanarak 17.12 TL’ye çıktığını hatırlattı.

Temmuz yahut ağustos başında yeni artırım beklediklerini duyuran Kırım, mesken abonelerinin şu anda elektriği yüzde 51 sübvansiyonlu halde ucuza kullandıklarını hatırlatarak, “Şu an maliyet 3.59 kuruş lakin meskene 2.4 kuruştan veriliyor. Temmuz başında maliyet kurdan ötürü 4.79’a çıkacak. Yani mesken aboneleri maliyetten yüzde 100 daha ucuza kullanıyor olacak. Bu nedenle tekrar bir artırım yaparak bu farkı kapatacaklar” dedi.

KAMULAŞTIRMA YAPILSIN

Elektrik artırımlarını pahalandıran Türkiye Mimar ve Mühendisler Odalar Birliği Elektrik Mühendisleri Odası İdare Heyeti üyesi Mehmet Özdağ ise “Bunlar artırım değil, sermaye transferidir” dedi. Elektriğe gelen artırımların bir yılda yüzde 314’ü bulduğunu söyleyen Özdağ, “TÜİK’e nazaran yüzde 73, ENAG’a nazaran yüzde 160’lık enflasyonun çok çok üstünde bir artırım görüyoruz. İşte bu ortadaki artırım özel şirketlere yapılan sermaye transferidir” dedi. 

2021’de sanayi tarifesinde 88 kuruş olan bir kilovat saat elektriğin artık 3 lira 43 kuruş olduğunu hatırlatan Özdağ, “Bunun sebepleri ortasında kullanılmayan elektrik üretim santrallerinden tutun da ithal fosil yakıt kullanımına kadar birçok kasıtlı tercihin tesiri var. Bu nedenle de yurtdışındaki fiyatlara bakarak ‘Tüm dünyada artıyor. Biz ne yapalım?’ telaffuzunu kabul etmiyor ve acil kamulaştırma talep ediyoruz” diye konuştu.