Dünyanın en yaşlı ağacı bulundu ancak mevt döşeğinde

Newsweek’in, çevrebilimci Dr. Jonathan Barichivich‘e dayandırdığı haberine nazaran ‘Alerce Milenario’ en az 5 bin yaşında ve bu istikametiyle, Tunç (veya Bronz) Çağı’nın başlangıcından çabucak sonra doğduğu ve evvelki rekorun sahibi olan 4 bin 853 yaşındaki doğu Kaliforniya Bristlecone çamından çok daha yaşlı olduğu bedellendiriliyor.

HAYATI KÖKLERİNDE SAKLIYOR

Barichivich’e nazaran, gövde çapı 4 metreye yakın olan ağacın köklerini çevreleyen bir platform olmasına rağmen beşerler ekseriyetle platformdan çıkıp ağacın kökleri üzerinde yürüyor. Bu sebeple, dış faktörlere karşı son derece savunmasız olan ağacın yalnızca yüzde 28’inin hayatta olduğu, lakin buna karşın ömrünün birçoklarını köklerinde barındırdığı iddia ediliyor.

“ALERCES’İN KORUYUCULARI”

Barichivich, Newsweek’e demecinde, “Benim için bu ağaç ailenin bir üyesi üzere. Onu bu türlü görmek kalbimi kırıyor; tıpkı hayvanat bahçesinde kafeste yaşayan bir aslanı izlemek gibi” diyor. Barichivich ailesinin üyeleri kendilerini, “Alerces’in koruyucuları” olarak isimlendiriyor ve kuşaklardır doğdukları toprakta yaşayan bu ağaçları koruyor.