DSÖ’den Covid-19 açıklaması: Türkiye’nin de olduğu bölgeye ihtar geldi

Dünya Sıhhat Örgütü, corona virüsü salgınının yeni durumu ile ilgili kapsamlı bir açıklama yaptı. DSÖ’nün Türkiye’yi de kapsayan Avrupa Bölge Yöneticisi Dr. Hans Henri Kluge, “Son 6 hafta olay sayıları üç kat arttı” dedi.

Dünya çapında 6.3 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsü salgını süratle yayılmaya devam ediyor… Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sıhhat Örgütü ismine kurumun Avrupa Bölge Yöneticisi Dr. Hans Henri Kluge bugün bir açıklama yaptı.

Kluge, Covid-19 test sayısının ve takip sistemlerinin azaltılmasına karşın Covid-19 olaylarının süratle artmaya devam ettiğini söyledi. Ortalarında Türkiye, İsrail, Kazakistan, Almanya, Fransa ve Bosna Hersek üzere ülkelerin de olduğu Kluge, sonbahar ve kış aylarında Covid-19 salgınının zorlayıcı bir hale gelebileceğini söyledi.

Covid-19’a bağlı mevt ve ağır hastalıkları engellemek için denetimlerin ve testlerin yapılması gerektiğini lisana getiren Kluge, “Geçen yıl bu vakitlerde açıklama yaparken Delta varyantının yayılmaya başladığını söylemiş ve toplumsal aralığa dikkat edilmesi gerektiğini duyurmuştum. Bu yaz da misal bir durum var, şu an Omicron’un alt varyantları BA.2 ve BA.5 yayılmış ve baskın virüs olmuş durumda” dedi.

Kluge, hastaneye yatışta önemli bir artış olduğunu ve okulların açılıp, yaz periyodunun bitmesiyle kapalı alanlarda bulunulmaya başlanmasıyla birlikte olayların artacağını söyledi. Kluge, bilhassa sıhhat çalışanları üzerinde önemli bir baskı oluşabileceğini vurguladı. Kluge, “Son 6 haftada bölgede avka sayıları üç kat arttı ve yalnızca geçen hafta yeni olay sayıları 3 milyona yaklaştı. Bu sayı bütün dünyadaki hadiselerin yarısı manasına geliyor. Hastaneye yatış oranı da iki kat arttı. Avrupa’da her yıl Covid-19’dan 3 bine yakın insan ölüyor” sözünü kullandı.

Avrupa bölgesindeki ülkelerin tedbirlerini alması gerektiğini söyleyen Kluge, 5 unsurlu tahlil planını da açıkladı. Kluge ülkelerin uyması gereken 5 adımlık stratejisini de tek tek anlattı.

DSÖ’nün önerdiği 5 unsurlu hareket planı şu biçimde:

– Toplumun genelinde aşılanma oranını artırmak.
– Bağışıklık sistemi zayıf olanlara ve risk kümelerine ikinci hatırlatma dozunu yapmak.
– Toplu taşıma ve kapalı alanlarda maske kullanımını özendirmek.
– Okul, ofis, toplu taşıma üzere kapalı ve kalabalık kamusal alanlarda havalandırmayı düzgünleştirmek.
– Risk altındakiler için tedavi protokollerini uygulamak.

“BEN DE HASTALANDIM, ÇOK SIKINTI GEÇTİ”

Kluge ayrıyeten, test ve takip sistemlerinin de güçlü ve tesirli bir halde uygulanması gerektiğini lisana getirdi.

Kluge, iki hafta önc Covid-19’a yakalandığını söyleyerek, “Virüs birinci sefer bulaştı ve beni yere serdi. Çok sıkıntı 3 gün geçirdim, yüksek ateş, terleme, nefes darlığı yaşadım. Şayet tam aşılı olmasaydım çok daha sıkıntı geçerdi muhtemelen” dedi.