Dezenformasyonla uğraş yasası sunuldu: Mahpus cezası geliyor

ANKARA – “Sosyal medya yasası” olarak bilinen Basın Kanunu ve Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi AK Parti ve MHP milletvekillerinin ortak imzası ile TBMM Başkanlığı’na sunuldu. MHP Genel Lider Yardımcısı Feti Yıldız ile AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir’in birinci imzacısı olduğu teklifte uzun müddettir bu bahisteki çalışmayı yürüten AK Parti Küme Başkanvekili Uzman Ünal’ın isminin yer almaması dikkat çekti.

40 husustan oluşan teklifin 28 unsuru internet haber sitelerinin Basın Kanunu kapsamına alınmasını düzenliyor. Yapılacak değişikliklerle internet haber siteleri resmi ilanlardan faydalanabilecek, çalışanları basın kartı alabilecek.

BİR YILDAN ÜÇ YILA KADAR MAHPUS CEZASI

Düzenlemenin en çok konuşulan hususlarından biri ise “dezenformasyonla mücadele” olarak nitelendirilen 29. Unsur olacak. Kelam konusu düzenleme ile Türk Ceza Kanunu’na “Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma” hatası eklenecek. Hususa nazaran “Sırf halk ortasında tasa, dehşet yahut panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu tertibi ve genel sıhhati ile ilgili gerçeğe alışılmamış bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli formda alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis” cezasıyla cezalandırılacak. Hatanın, failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle yahut bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde verilen ceza yarı oranında artırılacak.

‘FİİLİN ‘KAMU BARIŞINI BOZMAYA ELVERİŞLİ’ OLMASI ARANACAK’

Unsur münasebetinde ‘internetin sağladığı anonim ortamın palavra, yanlış yahut manipülatif içeriklerin artmasına neden olduğu’ savunularak şöyle denildi:

“Sırf halk ortasında kaygı, kaygı yahut panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu tertibi ve genel sıhhati ile ilgili gerçeğe muhalif bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli olacak biçimde alenen yaymak cürüm olarak düzenlenmektedir. Fiilin, “kamu barışını bozmaya” elverişli olması aranarak, bu hatanın somut tehlike kabahati olduğu vurgulanmıştır. Bunun yanı sıra “dezenformasyon” olarak nitelendirilen bu fiillerin, şahısların ferdi kanaatlerini açıklama yahut haber verme haklarıyla karıştırılmaması için fiilin, halk ortasında tasa, dehşet yahut panik yaratma saikiyle gerçekleştirilmesi ilave bir öge olarak aranmaktadır. Belirtmek gerekir ki, dezenformasyona mevzu içerik, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu sistemi ve genel sıhhati ile ilgili direkt temelsiz bir bilgi olabileceği üzere tahrif edilmiş bir bilgi de olabilecektir. Kamu barışına yönelik hatalar kapsamında ihdas edilen bu cürmün, kısımda yer alan başka cürümlerden daha farklı bir alanı düzenlediğinde kuşku bulunmamaktadır. Ayrıyeten hatanın, failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle yahut bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hali, cezada artırım sebebi olarak öngörülmektedir.”

TEKLİFTE DİKKAT ÇEKEN DÜZENLEMELER

???? İnternet haber sitelerinin beyannameleri Cumhuriyet Başsavcılıkları yerine Basın İlan Kurumu’na verilecek

???? İnternet haber sitelerine yayın durdurma cezası verilemiyor lakin verilen müddet içerisinde eksikliklerin giderilmemesi ya da gerçeğe alışılmamış bilgilerin düzeltilmemesi halinde haber sitesi vasfı kazanılmaması tespiti koşulu düzenlenecek. Bu karar ile internet haber sitesi vasfını kazanamayan haber sitesi periyodik yayın kapsamının dışında bırakılmış olacak.

???? İnternet haber siteleri yayınladıkları içerikleri iki yıl mühlet ile koruma etmek zorunda olacak.

???? İnternet haber siteleri için yanıt ve düzeltme hakları da teklifte yer aldı. İçeriğin yayından çıkarılması ile erişimin engellenmesi durumlarında düzeltme ve yanıt metni bir hafta mühlet ile yayınlanacak. (DUVAR)