Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Pınar Gültekin’ bildirisi: Bu vahşete katlanmamız mümkün değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Başkanlar Tepesi dönüşünde ortalarında Yeni Şafak internet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik ve Tvnet Genel Müdür Yardımcısı Serhat İbrahimoğlu’nun da ortalarında bulunduğu basın mensuplarını sorularını yanıtladı. Değerli açıklamalarda bulunan Erdoğan, Türkiye’yi derinden sarsan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin cinayetinde zanlı Cemal Metin Avcı’ya verilen ‘haksız tahrik indirimini’ kıymetlendirdi.

‘YENİLİR YUTULUR ŞEYLER DEĞİL’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Pınar Hanım’ın vefatı rastgele bir mevt de değil. Büsbütün burada bir vahşet kelam konusu. Bu vahşet bu millete yakışmaz. Böyle bir şeye katlanmamız da mümkün değil. Bunun için de gerekli müzakereleri, tartışmaları Adalet Bakanım ile de yaptık, bunları konuştuk. Gerekirse bu tekrar gündeme getirilerek tartışma konusu haline gelmeli. Bu tartışmadan ne çıkar bunu görmeliyiz. Akabinde da çıkan sonuca nazaran bir adım atılabilir. Zira Pınar Hanım’ın durumunun gibisi birçok vahşetler var. Bunlar sahiden bu türlü yenilir yutulur şeyler değilifadelerini kullandı.

‘İDAM CEZASI PARLAMENTODAN GEÇERSE ONAYLARIM’

“Bu cins hatalarla ilgili idam konusu da gündeme geldi. Bayan cinayetlerine yönelik idam cezası olur mu?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu mevzu ile ilgili olarak Devlet Bey’in de zati bir açıklaması olmuştu. İdam konusu ülkemizin yine gündemine gelebilir ve bu tartışmaya açılabilir. Onun için burada da bu işin müzakeresi tartışmaları hepsi yapılır. Tabii bu bir anayasa değişikliği gerektiren de bir husus. Daha evvel de söylemiştim, burada Adalet Bakanlığımızın yaptığı çalışmada parlamento bu türlü bir karar alması halinde ben bu türlü bir kararı onaylarım.” formunda konuştu.