CHP’li Özgür Karabat toplumsal medya hesabından uyardı: ‘Elektriğe yüzde 100 artırım yolda!’

İğneden ipliğe artırımlar arka geriye gelirken bir artırım haberi de CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’dan geldi.

Toplumsal medya hesabından paylaşım yapan Karabat, elektriğe yüzde 100 artırım geleceğini söyledi.

“ELEKTRİĞE YÜZDE 100 ZAM!”

Karabat’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle;

1) Akaryakıta yılbaşından bu yana yapılan 18’inci artırımla birlikte litre fiyatı 24 TL’ye çıkacak. Devletin vatandaşını koruyacak gücü maalesef kalmamıştır. Güç maliyetleri direkt yansıtılıyor. Lakin en büyük artırım elektriğe gelecek.

2) Mesken düşük kademe vergi dahil kilovatsaat (kWh) başına 1,26 TL’ye satılıyor. Yüksek tüketim bedeli 1,89 TL. Lakin bir kWh elektriğin üretim maliyeti 2,7 TL’ye kadar çıkmış durumda. Sanayi ve ticarethane aboneleri de kWh başına 2,74 TL ödüyor.

3) Münasebetiyle mesken elektriğinin sanayi ve ticarethane aboneleri tarafından sübvanse edilmesi de artık kelam konusu değil. Güç üretiminin yaklaşık %85’ini özel bölüm yaptığı için, bunların da en az %70 oranında döviz borçlusu olduğundan artırım kaçınılmaz!

4) Güç dalındaki yanlış özelleştirmeler ve büsbütün dövize endeksli finans sistemi Türkiye’yi dünyanın en kıymetli elektriğini tüketen ülkeler ortasına soktu. Kamunun rezervleri boş olduğundan artık AKP Hükümeti mecbur bir formda %100 artırım yapacak.

5) Dolar kuru, petrol-doğalgaz fiyatları ile elektrik üretim maliyetleri arttıkça, AKP kasada 5 kuruş para bırakmadığı için bunların faturasını halka kesecek. AKP’nin bunu çözecek kabiliyeti de kalmamıştır.

6) AKP şayet elektrik artırımını memura ve emekliye daha fazla enflasyon farkı vermemek için temmuz ayına bırakırsa, bu artırımın oranı %100 değil, %150 dahi olabilir. Buradan tüm vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı uyarmış olayım.