Büyük Borsalardan, Bu Kripto Para Şirketine Bloke!

FTX ile bağları olan ve şu anda giderek artan bir sermaye kaçışı ve düzenleyici incelemesiyle karşı karşıya olan sıkıntılı ABD bankası Silvergate’i içeren önemli bir duyurunun hemen ardından, çeşitli kripto para şirketleri açıklama yaptı. Birkaç kripto para birimi şirketi, Silvergate Bank aracılığıyla yapılan mevduatları kabul etmeyi en azından geçici olarak durdurdu.  İşte detaylar…

Birden fazla kripto para şirketi Silvergate transferlerini engelliyor

Gemini, özellikle ACH veya Silvergate Bank aracılığıyla banka havalesi yoluyla yapılan para yatırma ve para çekme taleplerini kabul etmeyi bıraktığını söyledi. “Durumu aktif olarak izlediğini” ve Silvergate’te depolanan müşteri veya GUSD fonlarının bulunmadığını belirtti. Bitstamp benzer şekilde bir blog gönderisinde Silvergate aracılığıyla ABD doları transferlerini desteklemeyi geçici olarak durdurduğunu belirtti. Ayrıca, Silvergate Exchange Network (SEN) hizmetlerini geçici olarak durdurduğunu da söyledi. Bitstamp, Silvergate’in SEN Leverage ürünü için lansman ortağı olarak hizmet verdiğinden, iki şirket bir zamanlar yakın bir ortaklık kurmuştu.

Crypto.com ayrı olarak, borsasında “Silvergate aracılığıyla USD para yatırma ve çekme işlemlerinin geçici olarak askıya alındığını” söyledi. Bu şekilde aktarılan fonların reddedileceğini sözlerine ekledi ve kullanıcıları politika değişikliği konusunda bilgilendirdiğini söyledi. MicroStrategy, Silvergate’ten 2025’in başlarında ödenmesi gereken bir kredisi olduğunu belirtti. Ancak Silvergate ile depolanan Bitcoin teminatı veya banka ile başka herhangi bir finansal ilişkisi olmadığını da sözlerine ekledi.

Diğer çeşitli firmalar daha önce harekete geçti

Coinbase, Circle ve Paxos gibi diğer firmalar da benzer şekilde bugün erken saatlerde Silvergate’ten uzaklaştı. Bu arada Tether, Silvergate’e maruz kalmadığını söyledi. Bu, başka bir stablecoin olan USDC için böyle değil. USDC ihraççısı Circle, 2 Mart’ta ayrı bir tweet’te, Silvergate’e maruz kalmasına rağmen, tüm müşteri varlıklarının güvende olduğunu söyledi. Circle tweet’inde “Silvergate ile ilgili endişelere karşı duyarlıyız ve bunlarla ilgili belirli hizmetleri sonlandırma ve müşterileri bilgilendirme sürecindeyiz” dedi. USDT ve USDC, her biri sırasıyla 71 milyar dolar ve 42,9 milyar dolar ile piyasa değerine göre en büyük iki stablecoin.

Ayrıca Salı günü – bugünkü toplu göçten önce – LedgerX’in Silvergate’e olan desteğini sona erdireceği ve bunun yerine rakip hizmet Signature Bank’a yöneleceği bildirildi. Dün, Silvergate geç bir 10-K mali raporu sunacağını duyurdu ve bekleyen düzenleyici soruşturmaları açıkladı. Bu haberin ardından hissesinin değeri bir anda düştü. Çeşitli firmaların Silvergate ile bağlarını kesmesiyle hisse değerleri bugün daha da düştü. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi toplamda Silvergate’in hisse değeri yüzde 58 düştü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*