Bakan Kasapoğlu: Seyahatsever’e 50 bine yakın gencimiz başvurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde aşikâr tarihlerde KYK yurtlarında fiyatsız konaklama imkanını müjdelemişti.

Gençlerin seyahat edebilmesi ve üniversite kayıt periyotlarında gittikleri kentlerde konaklama problemini kaldıracak açıklamanın ardından gençler harekete geçti.

Yaş aralığı genişletildi

Yurt genelinde büyük sevinçle karşılanan karar gençler tarafından deneyimlendi.

1 Ağustos’ta yapılan kabine toplantısının akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Seyahatsever’ uygulamasında yaş aralığının gelen talep üzerine genişletildiğini söyledi.

DHA’nın transferine nazaran; Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ‘Seyahatsever’ projesini anlattı.

“50 bine yakın gencimiz projeye başvurdu”

Ankara’da yeni hizmete girecek olan 4 bin öğrenci kapasiteli Cebeci Site Öğrenci Yurdu’nu inceleyen Bakan Kasapoğlu, “Zaten yurtlarımızın kapıları gençlerimize arkasına kadar açık. Yaz uzunluğu gençler yurtlarımızdan fiyatsız bir halde istifade etsin, rotalarını oluştursun. 3 gün müddet verdik. 81 vilayetteki tüm yurtlar gençlerin hizmetine sunuldu. 15 Temmuz’da başladı proje, her geçen gün artan talep var. 50 bine yakın gencimiz bu manada projeye başvurdu. Geçtiğimiz pazartesi günü kabine toplantısı sonrası Sayın Cumhurbaşkanımız, 25 yaşı, 30’a çıkardı. 18- 30 yaş ortası gençler yaz uzunluğu bu projeden fiyatsız formda istifade ediyor” sözlerini kullandı.

“Yurtlarımızın gençlerin yuvası olduğunu daima tabir ediyoruz”

Projenin, gençleri seyahat etme noktasında teşvik ettiğini ve çok memnun olduklarını belirten Bakan Kasapoğlu, “Yurtları birinci sefer gören arkadaşlar var. Yurtlarımızın gençlerin yuvası olduğunu biz daima söz ediyoruz. Gençler ne vakit ne talep ediyorsa, imkanlarımızı en önemli halde onlara seferber etmenin memnunluğunu yaşıyoruz. Tıpkı vakitte ‘Genç Ne Sever? (GNS)’ platformumuz var. O platform çerçevesinde ‘Müze Kart’ı entegre ettik. Gittikleri yerlerde müzelerden, ören yerlerinden bu kart sayesinde fiyatsız formda yararlanabiliyorlar” diye konuştu.

“Her bir vilayetimizin farklı bir potansiyeli var”

Bakan Kasapoğlu, fiyatsız KYK yurduna müracaatların ağır olduğu vilayetlere değinerek, “İstanbul, Ankara, İzmir ve kıyı kentlerimiz Antalya, Muğla, Aydın, Karadeniz’de Trabzon, Rize, Sinop, çok önemli bir talep kelam konusu. Diyarbakır, Şanlıurfa, Konya, Manisa. Her bir vilayetimizin açıkçası farklı bir potansiyeli var başka ilgi var, bu da bizi tabi memnun ediyor” dedi.

“Gençlerin memnunluğu bizim temel amacımız”

Seyahatsever projesinde yaş hududunun 30’a yükseltilmesine, gençlerin olumlu reaksiyonlar verdiğini kaydeden Bakan Kasapoğlu, şunları söyledi: “Gençlerimiz, ‘Biz 26 yaşındayız, 28 yaşındayız bizi genç saymıyor musunuz, neden bu 25?’ dediler. Madem o denli, 30 yaş limiti koyduk. Bunun çok hoş geri dönüşleri var. Doğal imkan bu manada ne kadar seferber edilirse, biz onu en güçlü biçimde maksimizasyon noktasında ortaya koyuyoruz. Gençlerin memnunluğu bizim temel hedefimiz. Gençlerimizin mutluluğunu, gençlerimizin umudunu büyütmek onun için çalışıyoruz; yurtlarımızla, gençlik merkezlerimizle, burslarımızla, kredilerimizle, kamplarımızla.

Şu an 43 gençlik kampı var. Yaz uzunluğu gençler, kampları ağır pahalandırıyor. Bu sene yeni bir yaklaşım geliştirdik. 365 gün kamplar gençlerin hizmetinde olacak. Yeniden o da büsbütün fiyatsız bir çalışmamız. Nasıl yaz okullarımız, spor okullarımız ücretsizse, yeniden birebir formda 85 milyonun fırsat eşitliği, tüm imkanlara erişimi en büyük önceliğimiz. Seyahatsever projesi de açıkçası geri dönüşleriyle, öğrencilerimizin bu manadaki sözleriyle bizi daima keyifli ediyor.”

“Hiçbir limit yok”

Projeye müracaat sürecine yönelik bilgilendirme yapan Kasapoğlu, “Bizim davet merkezimiz var, Gençlik ve Spor Bakanlığı Davet Merkezi; oradan başvurabiliyorlar, Seyahatsever internet adresinden başvurabiliyorlar. 3 gün Ankara, 3 gün İstanbul, 3 gün neresiyse o rotayı sınırsızca kullanabiliyor, hiçbir limit yok. Kâfi ki gençlerimiz gezmek istesin, seyahat etmek istesin, biz onların yanındayız” dedi.

“Dünyanın en güçlü kapasitesine sahip yurtlarıyız”

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin dört bir yanındaki yurtları, yeni öğrencilere hazırlama sürecinin hummalı bir biçimde devam ettiğini de bildirerek, “Bir yandan yeni yurtlar, bir yandan yeni modernizasyon çalışmaları. Kapasitemiz zati şu an itibarıyla 750 bini aştı. Türkiye’nin yurtları olarak dünyanın en güçlü kapasitesine sahip yurtlarıyız. Bu kapasite, önümüzdeki günlerde daha da büyük sayılara ulaşacak. Onu da paylaşacağım. Gençlerin yurdu, yaz tatilinde Seyahatsever kapsamında geçlerin dolu dolu hizmetinde oluyor, bu da bizim için büyük bir mutluluk” tabirlerini kullandı.