Aydın’da ormanlara girişlere yasak

Aydın Valiliği, hafta sonu 40 derecenin üzerine çıkması beklenen hava sıcaklığı nedeniyle vilayet genelinde 23-27 Temmuz tarihleri ortasında kent ormanları, ulusal parklar, tabiat parkları, orman içerisinde yer alan piknik ve mesire alanları ile ormanlara girişlerin yasaklandığını duyurdu.

Aydın Valiliği, hava sıcaklığının hafta sonu 40 derecenin üzerine çıkabileceği ihtimaline rağmen 23-27 Temmuz tarihleri ortasında ormanlara girişleri yasakladı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada şu tabirler yer aldı:

* “3 Haziran 2022 tarih ve 02 Nolu Orman Yangınları ile Çaba Kurul kararına ek olarak; Meteoroloji Genel Müdürlüğü 2 Bölge Müdürlüğünden alınan meteorolojik ihtarda yapılan son meteorolojik değerlendirmelere nazaran, hala mevsim normalleri civarında ve biraz üzerinde seyreden sıcaklıkların, hafta sonu daha da artarak ortalamaların 4 ila 5 derece üzerine çıkacak.

* Aydın vilayet genelinde 23 Temmuz Cumartesi günü öğlen saatleri ile 27 Temmuz Çarşamba günü akşam saatlerine kadar kıyı kısımlarında 36- 39 derece, iç kısımlarda 39- 42 derece ve orta kuvvette, vakit zaman anlık olarak kuvvetli esecek. Kuzey doğulu rüzgarların neden olacağı düşük nem (yüzde 10-30) beklenmektedir.

* Beklenen sıcak ve kuru havanın neden olabileceği aksiliklere karşı önlemli olunması gerekmektedir. Bu nedenle orman yangını riski artacağından 23-27 Temmuz tarihleri ortasında Aydın Vilayetinde kent ormanları, ulusal parklar, tabiat parkları, orman içerisinde yer alan piknik ve mesire alanları ile ormanlık alanlar ziyaret ve kullanıma kapatılmıştır.”