Avrupa’nın en büyük yüzen güneş gücü çiftliği açılıyor

İklim değişikliği ve global ısınma, pak güce olan gereksinimi daha da artırdı. Dünyanın birçok farklı bölgesinde, güneş panelleri sayesinde pak güç elde edilebiliyor.

Lakin bu sistemin çok fazla alana gereksinim duyması nedeniyle, artık yüzen güneş panelleri daha tanınan hale geldi.

Avrupa’nın en büyüğü Portekiz’de açılıyor

Reuters’ta yer alan habere nazaran, Avrupa’nın en büyük yüzer güneş parkı, dört futbol alanı büyüklüğündeki 12 bin güneş paneliyle Portekiz’de hizmete açılacak.

Ülkenin ana kuruluşu EDP tarafından Batı Avrupa’nın en büyük yapay gölü üzerine inşa edilen yüzen ada; Portekiz’in, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bu yana fiyatları yükselen ithal fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltma planının bir modülü.

Hidroelektrik üretmek için kullanılan Alqueva rezervuarındaki paneller, yılda 7.5 gigawatt/saat (GWh) elektrik üretecek ve 2 GWh elektriği depolamak için lityum bataryalarla donatılacak.

Güneş panelleri, 1.500 ailenin yahut yakınlardaki Moura ve Portel kasabalarının elektrik muhtaçlıklarının üçte birini karşılayacak.

Göllerde yahut denizde dubalara monte edilen güneş panelleri, CO2 emisyonlarını azaltmak için Kaliforniya’dan Çin’deki kirli endüstriyel havuzlara kadar çeşitli yerlere daha evvel de kurulmuştu.