AŞTİ’deki milyonluk vurgunda karar verildi!

Kooperatifte 2017 yılına kadar yöneticilik yapan Dursun Canpolat’ın, 2019 yılında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği kabahat duyurusu dilekçesinde; kooperatifin faaliyet konusunun otogara gelen yolcuların fiyatsız biçimde kent içi servis hizmetlerinin karşılanması olduğunu, kelam konusu hizmetin mevcut servis araçlarıyla sağlandığını, bu hizmetin sağlanması için gerekli olan masrafların otogara giriş yapan her otobüsten alınan fiyat ile kooperatifin işletmeciliğini üstlendiği AŞTİ içindeki kafe ve restoran gelirlerinden sağlandığını belirtti.

Dilekçede, sarfiyatlar düşüldükten sonra arta kalan paranın kooperatif üyeleri ortasında eşit biçimde dağıtıldığı; lakin 2014 yılından sonra kooperatif üyelerine para dağıtılmadığı, sarfiyatların olduğundan fazla gösterilerek, kooperatifin ziyana uğratıldığı ve birtakım yöneticilerin zimmetine para geçirdiğini argüman etti.

YÜZDE 50 FAZLA YAKIT MASRAFI GÖSTERİLDİ

Soruşturma sonucu 2’si akaryakıt firması yetkilisi, 23’ü kooperatif yöneticisi 25 kişi hakkında dava açıldı. İddianamede yer alan uzman raporuna nazaran; 5 Mayıs 2015 ile 31 Aralık 2017 tarihleri ortasında servis araçlarının kaydettiği uzaklığa nazaran yüzde 50 daha fazla yakıt masrafı gösterildi ve 5 milyon 299 bin lira fatura kesildi.

Yeniden tıpkı devirde bir akaryakıt firması ismine farklı vakitlerde 1 milyon 413 bin lira yakıt, öbür bir firma ismine toplam 336 bin 163 lira yemek, 284 bin 600 lira seyahat ve konaklama, 1 milyon 463 bin lira yağ ve yedek kesim, 34 bin lira giysi faturası kesildi. Uzman raporunda, yapılan harcamaların kooperatifin ortak gayesine uygun harcamalar olmadığı tespiti de yer aldı.

İKİ DAVA BİRLEŞTİ

25 kişi Ankara 8’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanırken, yürütülen öteki bir soruşturma kapsamında kooperatif üyesi 8 kişi hakkında da ‘zimmet’ cürmünden dava açıldı. Her iki dava birleşerek tamamı tutuksuz 33 sanığın yargılanması, Ankara 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Davanın geçen çarşamba günü görülen karar duruşmasına sanıklar, şikayetçi ile taraf avukatları katıldı. Savcının mütalaasına karşı ek savunma hakkı verilen sanıkların tamamı evvelki beyanlarını tekrarladıklarını belirterek, beraatlarını talep etti.

SANINKLARDAN BİRİNE İNDİRİM

Mahkeme heyeti, 2014-2015 yılları ortasında kooperatif başkanlığı yapan sanık Aytekin A., 2015-2019 yıllarında başkanlık yapan sanık Ethem A., 2019 yılına kadar lider vekilliği yapan sanık Metin C. ile 2019 yılına kadar muhasip üye olan sanık İlhami D.’ye ‘zincirleme zimmet’ suçundan 11 yıl 3 ay mahpus cezası verdi.

Aytekin A.’nın cezası, mahkemedeki tavrı nedeniyle düzgün hal indirimi uygulanarak 9 yıl 4 ay 15 güne indirildi. 4 sanığa da yurt dışına çıkış isimli denetim kuralı getirilirken, haklarında ‘memurun resmi dokümanda sahteciliği’ suçundan da cürüm duyurusunda bulunulmasına karar verildi. Öteki 29 sanık hakkında ise kanıt yetersizliğinden beraat kararı verildi.

KAYNAK: DHA